avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trebuie sa anunt angajatorul ca ma casatoresc?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trebuie sa anunt angajatorul ca ma casatoresc?

Buna ziua! Urmeaza sa ma casatoresc, dar nu-mi schimb numele si nici domiciliul......trebuie sa anunt angajatorul ca ma/m-am casatorit(imi voi lua concediu de odihna in acea perioada si nu acele zile obligatorii) ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: GheorgheIleana , utilizator 14:06, 23 Mai 2014
Hihihi , Trebuie sa faceti o cerere scrisa pe care sa v-o aprobe sefu', altfel nu se poate incheia casatoria !!!
Lasand gluma la o parte , puteti beneficia de zile libere , in afara concediului de odihna cuvenit , art. 152 CM prevazand :
Art. 152
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Casa de piatra ! (in avans) ;)
da...multumesc ..intrebarea este...Nu doresc sa anunt angajatorul ca ma/m-am casatorit(din motive personale)..........este vreo problema? Sunt obligata prin lege sa-l anunt? Multumesc!
Nu exista niciun text legal care sa va oblige la asa ceva, atata timp cat nu va schimbati numele.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, cate zile libere se acorda angajatului ,la casatoria ... Nciuflea Nciuflea Buna ziua, Cate zile libere se acorda angajatului ,la casatoria religioasa a copilului , casatoria civilă având loc cu un an în urma? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Zile libere la casatoria angajatului puicuta puicuta Un angajat care se casatoreste la cate zile libere platite are dreptul ? Mentionez ca in ccm nu este prevazut aceasta situatie (vezi toată discuția)
Zile libere casatorie bună ziua! pentru nunta fiicei am dreptul ... Gigi B Gigi B Zile libere casatorie Bună ziua! Pentru nunta fiicei am dreptul la zile libere? Lucrez la firmă privată! (vezi toată discuția)