Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rog explicatii varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rog explicatii varsta pensionare

sunt femeie, nascuta in luna ianuarie 1959, am 31 ani si 4 luni lucrati dintre care 21 ani si 5 luni lucrati in grupa a- 2- a de munca. Mentionez ca anii lucrati in grupa a- 2 -a au fost lucrati pana in 2004.Va rog sa-mi comunicati la ce varsta ma pot pensiona de drept s-au anticipat?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 21 de ani si 5 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (61/4 - 4/6 = 56 de ani si 10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 4 luni (31/4 + 5/4 = 36 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 10 luni, in noiembrie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 4 luni, in mai 2015.