Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ordin 1120/2013 - achizitii beneficiari privati - ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ordin 1120/2013 - achizitii beneficiari privati - termen publicare anunt de atribuire

Buna ziua,
Legat de Ordinul 1120/2013, foarte sumar in detalii, am urmatoarea intrebare/speta. Luni s-a semnat un contract de furnizare in urma publicarii pe site a unui anunt. Conform ordinului termenul de publicare a anuntului de atribuire este 5 zile de la semnare... respectiv pana sambata. Anuntul de atribuire l-am publicat luni. Stiu ca in legoslatia nationala cand sunt prezentate termene care se finalizeaza intr-o zi nelucratoare, se prelungeste automat pana la finalul primei zi lucratoare imediate.
Considerati o problema publicarea anuntului in ziua de luni ? Ordinul prevede corectii financiare pentru nepublicarea in termenul ala.
Multumesc frumos
Mihaela
Puteti fii mai explicit, in aceasi luni ati publicat anuntul in care s-a semnat contractul, sau lunea urmatoare?
Potrivit Codului de procedura civila
Art. 101
Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare.
Termenul care, incepand la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfarseste intr-o luna care nu are o asemenea zi, se va socoti implinit in ziua cea din urma a lunii.
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pana la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare.
COSMIC 2078, Consilier juridic
Contractul s-a semnat in 28.04.2014. Am publicat anuntul de atribuire in data de 05.05.2014. in prima luni reprezentand prima zi lucratoare dupa sambata care reprezenta finalul termenului impus prin Ordinul 1120/2013.
Multumesc frumos :)