Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

sotul meu este nascut in anul 1961 si are 40.07.20 ani vechime din care 13.03 ani grupa1 ,5.02.28 grupa 2 , 0.09 grupa speciala ,1.03.21 conditii deosebite ,10.10 grupa 3 . ma intereseaza cand ar putea sa iese la pensie . Va multumesc
Trebuia sa precizati complet data de nastere a sotului dumneavoastra, nu numai anul de nastere ci si ziua si luna din anul nasterii !
Astfel, va dau informatii generale despre posibilitatea de pensionare, conditiile existente din momentul de fata, din luna Mai 2014, varsta acceptata, perioada ceruta de cotizare minima ori completa, valoarea punctului de pensie la calcularea finala a valorii la zi a pensiei :
Asadar, in aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu :
Virsta standard de pensionare
•64 ani si 10 luni pentru barbati ;
•59 ani si 10 luni pentru femei.
Valoarea Punctului de pensie
•790.70 RON
Stagiul standard complet de cotizare
•34 ani si 8 luni pentru barbati ;
•29 ani si 8 luni pentru femei.
Stagiul minim de cotizare
•14 ani si 8 luni

Eventual se poate pensiona pe caz de boala, in cadru legal.
Dupa data standard de pensionare, abia in 2025-2026 se va putea pensiona.
Se va tine cont si de posibila reducere a varstei de pensionare, daca a fost cadru militar, etc., amanunte ce pot influenta direct calculul varstei de pensionare dar si cuantumul acesteia.
Postati stagiul de cotizare clar:
40.07.20 inseamna total stagiu de cotizare.
53 de ani - 40 de ani si 7 luni = 12 si .... la ani la angajare.
Asta se intelege din cele postate.
In 40 de ani,7 luni si 20 de ziele intra si perioada suplimentara ?
Postati datele dupa cum urmeaza:
Total stagiu de cotizare ex:40 de ani,7 luni si 20 de zile in care intra si perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiul aferent)
Din care:
In grupa I-a ani,luni si zile
In grupa II-a ani,luni si zile
Conditi speciale .....
Conditii deosebite ......
Conditii normale.....
Stagiu aferent.....
Stagiu asimilat......
Este nascut in 1961.03.19 . Are 13 ani si 3luni grupa 1, 5ani doua luni si 28 de zile grupa a doua , 9luni grupa speciala , 1an 3luni si 21 de zile conditii deosebite si 10 ani si 10 luni grupa a3-a . Aceasta este perioada de cotizare efectiva fara sporuri
Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.
65 de ani - 7 ani si 6 luni = 57 de ani si 6 luni
multumesc