Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recalcul concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recalcul concedii medicale

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in interpretarea unei hotarari judecatoresti prin care societatea este obligata la plata diferentelor salariale rezultate din aplicarea salariului de baza minim brut de 700 lei fata de 570 lei cat era prevazut in CCM.
In anul 2010 am avut salariati care au fost in concediu medical suportat atat din fondul de salarii cat si din asigurari sociale.Plata diferentelor de CM ar trebui facuta cu luna iunie 2014.
Intrebarea este daca se face recalcul si la concediile medicale.
Salariul de baza mai mare acordat prin sentinta influenteaza toate drepturile salariale care au ca baza de calcul acest salariu de baza: sporuri, indemnizatie de concediu de odihna, indemnizatii de concedii medicale.
Recalcularea se face pentru fiecare luna si se depun declaratii rectificative.

Normele de aplicare a Codului fiscal:

ART. 296^18 alin. 5
27. Pentru calculul contribuţiei de asigurări sociale în cazul în care au fost acordate sume reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii acestora, precum şi în cazul în care prin astfel de hotărâri s-a dispus reîncadrarea în muncă a unor persoane, în vederea stabilirii punctajului lunar prevăzut de legea privind sistemul unitar de pensii publice, sumele respective se defalcă pe lunile la care se referă şi se utilizează cotele de contribuţii de asigurări sociale care erau în vigoare în acea perioadă.

ART. 296^18 alin. 5^1
28. Pentru calculul contribuţiilor sociale, altele decât cele prevăzute la pct. 27, în situaţia hotărârilor judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, prin care se stabilesc obligaţii de plată a unor sume sau drepturi reprezentând salarii, diferenţe de salarii, venituri asimilate salariilor sau diferenţe de venituri asimilate salariilor, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii acestora, asupra cărora există obligaţia plăţii contribuţiilor sociale, precum şi în cazul în care prin astfel de hotărâri s-a dispus reîncadrarea în muncă a unor persoane, sumele respective se defalcă pe lunile la care se referă şi se utilizează cotele de contribuţii de asigurări sociale care erau în vigoare în acea perioadă.