Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restanta salariala...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restanta salariala...

1. O restanta salariala stabilita de catre judecator ca fiind drept salarial din anul 2008 este platita in 2015.
2.Va fi luata in calcul la stabilirea indemnizatiei de concediu medical?
Baza legala ar fi aceasta:ORDONANŢĂ DE URGENŢĂnr. 158 din 17 noiembrie 2005
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Codul Fiscal, norme de aplicare
ART. 296^18 alin. 5^1
28. Pentru calculul contribuţiilor sociale, altele decât cele prevăzute la pct. 27, în situaţia hotărârilor judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, prin care se stabilesc obligaţii de plată a unor sume sau drepturi reprezentând salarii, diferenţe de salarii, venituri asimilate salariilor sau diferenţe de venituri asimilate salariilor, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii acestora, asupra cărora există obligaţia plăţii contribuţiilor sociale, precum şi în cazul în care prin astfel de hotărâri s-a dispus reîncadrarea în muncă a unor persoane, sumele respective se defalcă pe lunile la care se referă şi se utilizează cotele de contribuţii de asigurări sociale care erau în vigoare în acea perioadă.

Daca este un drept salarial din 2015, atunci de ce il defalci pe octombrie 2008,noiembrie 2008,...? Octombrie 2008 face parte din anul 2015?
Buna seara,
Nu este un drept salarial din 2015, ci doar platit in 2015.
Nu va fi luata in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru i.t.m. , intrucat se refera la anul 2008.
Va multumesc.