Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizatie concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizatie concediu odihna

Un salariat are tot anul 2013 un salar de 800 lei. In anul 2014 are stabilit un salariu de 900 lei. Salariatul cere in februarie 2014, 10 zile de concediu de odihna, aferent lui 2013 pe care nu le-a putut efectua. Cum se calculeza indemnizatia de CO? Iau in calcul 800 de lei sau 900 de lei?
Indemnizatia de concediu se calculeaza astfel:
veniturile din 3 luni anterioare = 800 x 2 + 900 = 2500
numarul de zile lucrate in cele 3 luni = 21 zile noiembrie + 20 zile decembrie + 21 zile ianuarie = 62 zile
media zilnica = 2500 : 62 = 40,32 lei
media zilnica in luna de calcul = 900 : 20 = 45 lei

Deoarece media din luna februarie este mai mare, indemnizatia de CO se va calcula cu aceasta medie: indemnizatie CO = 45 lei x 10 zile = 450 lei.

Codul Muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Atentie la calculul mediei pentru o zi de CO, daca aceasta este mai mica decat salariul brut calculat pentru o zi de munca, atunci alin.(1) ne obliga sa majoram valoarea mediei zilnice de CO.
multumesc mult!