Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul pe profit si plata tva
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul pe profit si plata tva

o intreprindere daca este platitoare de tva este implicit si platitor de impozit pe profit?
are legatura directa impozitul de 3% si neplatitor de tva?
Nu. Platitor de tva devii la cerere sau obligatoriu cand depasesti plafonul cifrei de afaceri de 65000 euroi.
Platitor de impozit pe venit 3% (microintreprindere) esti inclus obligatoriu daca indeplineti conditiile din codul fiscal art. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
va multumesc pt raspuns!