Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare usoara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare usoara

Buna ziua!

Ieri am avut un accident rutier, fara victime. Este vorba de o tamponare usoara, cand soferul de pe prima banda, nu s-a asigurat si a intrat in masina mea care circuala pe banda doi. Am ajuns la Politie, unde agentul constatator a hotarat ca este vina persoanei respective.
Aceasta persoana a refuzat plata despagubirilor prin RCA-ul sau, lucru precizat de agent in procesul verbal (conform legii 136 / 95).
Dupa lungi discutii, la firma de asigurare a mea, a vinovatului, am ajuns sa fiu programat la asiguratorul vinovatului, pentru deschiderea unui dosar de dauna.
Am sunat aceasta persoana si s-ar parea ca acum ar fi de acord sa imi ofere RCA-ul. Este de ajuns ca sa ne prezentam la asiguratorul lui, unde sa semneze o hartie cum ca e de acord sa fac reparatia pe RCA-ul lui?!
Da!Veti completa formularele de intelegere amiabila,se vor face copii ale documentelor masinilor implicate,de identitate,asigurare,p/v Politie,avarii auto...etc.
Buna seara!
Astazi am fost la divizia de daune a Asiguratorului RCA, unde impreuna cu soferul vinovat am completat mai multe documente. Cei de la daune mi-au facut o evaluare a pagubei, ne-au pus sa descriem cum s-a intamplat etc.
Mi-au notat ce se va repara la masina, ce se va schimba etc, dar nu mi-au oferit un pret pentru aceasta reparatie.
Mi-au cerut nr. de cont bancar unde spun ei ca imi vor vira banii. Voi fi sunat de la sediul central si voi fi intrebat apoi daca banii imi sunt suficienti pentru reparatie.
Mi se pare un pic ciudat modul in care s-a procedat.
Din cate stiu eu, pot opta sa o repar intr-un service cu care au conventie, sau pot sa o repar in regie proprie si atunci da, sunt nevoiti sa imi dea contravaloarea reparatiei (sau un cuantum anume pentru reparatie).
Avand in vedere ca nu am optat inca pentru nici o modalitate de reparatie, nu inteleg de ce mi s-a cerut un cont bancar unde sa se vireze banii? Ce bani? Nu mi-au facut inca nici o oferta.
Au zis ca trebuie sa mai asteptam, sa vedem daca totusi soferul vinovat nu depune contestatie.
Nu ar trebui ca asiguratorul sa plateasca direct service-ului cu care au conventie si eu sa nu am nici un amestec?