avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberare CI fara prezenta proprietarului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberare CI fara prezenta proprietarului

buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: imi expira cartea de identitate si propietarul imobilului este bolnav la pat si nu se poate deplasa pt a semna in fata lucratorului de la ghiseul de evidenta populatie formularul de luare in spatiu. ce variante am in acest caz? mentionez ca adresa este aceeasi , nu am schimbat-o. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 11:44, 29 Octombrie 2017
Buna ziua,

Aveti doua variante:
- cerere la seful serviciului Evidenta de aprobare a deplasarii unui lucrator la domiciliul proprietarului. Motivati-o cum ati spus, ca este bolnav si netransportabil; ar fi bine sa scrieti ca veti asigura dvs. deplasarea lucratorului. Puteti incerca si o audienta;
- aducerea unui notar acasa pentru a-i lua consimtamantul.
Ares-3 a scris:
Eu am urmatoarea situatie: Mamei mele i-a expirat cartea de identitate si nu vrea sa mearga sa o reinnoiasca din cauza faptului ca are probleme psihice. Precizez ca nici nu vrea sa vina un repezentat la ea acasa pentru aceste formalitati. Ce este de facut?

Multumesc de raspuns!

Buna ziua,

Aveti doua variante:
- cerere la seful serviciului Evidenta de aprobare a deplasarii unui lucrator la domiciliul proprietarului. Motivati-o cum ati spus, ca este bolnav si netransportabil; ar fi bine sa scrieti ca veti asigura dvs. deplasarea lucratorului. Puteti incerca si o audienta;
- aducerea unui notar acasa pentru a-i lua consimtamantul.

Precizez ca nici nu vrea sa vina un repezentat la ea acasa pentru aceste formalitati. Ce este de facut?

Faceți cererea în scris și adresați-o direct primarului, nu există Nu vrea.
Atașați o dovadă a stării sale de sănătate: copie după un bilet de ieșire din spital, o adeverință de la medicul de familie... ceva din care să reiasă că are acele probleme de care spuneți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare carte de identitate amaliadobre amaliadobre buna ziua in iulie imi , expira cartea de identitate casa in care locuiesc e proprietar bunicul meu care a decedat acum 2 ani bunica are drept de semnatura si ... (vezi toată discuția)
La 87 de ani fără discernamânt, viză de flotant expirată Dapix Dapix Persoană de 87 de ani fără discernamânt, cu viza de flotant expirată. Vă rog frumos, cum trebuie procedat cu serviciul EVIDENȚA POPULAȚIEI, care ... (vezi toată discuția)
Evidenta populatiei - ci persoana netransportabila NeacsuS NeacsuS Nu stiu cum pot proceda pentru solicitarea unui nou buletin (cel vechi a ars intr-un incendiu) pentru o persoana netransportabila si care nu are acte in ... (vezi toată discuția)