Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

buna ziua,
in urma divortului, datorita faptului ca nu are servici, s-a calculat pensia de intretinere la saraliul BRUT.
Vreau sa-l dau in judecata pt majorarea pensiei de intretinere, dar vreau sa stiu daca nu are serviciu, se calculeaza tot la salariul BRUT sau NET??
MULTUMESC
Poate este o greseala ... sau ati inteles dvs. gresit!

In conditiile in care se face dovada, ca nu are un loc de munca, cuantumul pensiei de intretinere se calculeaza raportandu-ne la venitul minim pe economie.

Intotdeauna (chiar daca are sau nu loc de munca) baza de calcul se foloseste venitul NET si niciodata BRUT!

daca nu are de munca, se va raporta la salariul minim pe ec, la 850 de lei.
Dvs ce marire vreti ? sau era mai mic salariul minim pe ec cand s-a stabilit pensia ?
cand s-a calculat pensia de intretinere, in 2011, s-a calculat la salariul brut, care era 700 ron, acum s-a majorat la 850 ron ...tot brut
s-a stabilit ca trebuie sa imi plateasca mai mult, deci 212.5 ron
el nu mi-a mai dat banutii din feb 2014...si a depus apel...
credeti ca v-a castiga, el solicita micsorarea, zice ca plateste prea mult 170 ron acum, ca el trebuie sa plateasca 150 ron
multumesc
Poate castiga, poate pierde, nu stim.
de cine depinde daca castiga sau pierde????
si in 2011 cand a fost obligat sa plateasca el a spus ca nu are serviciu, dar am o factura ca s-a inscris la un curs de actorie in care a platit 65 mil lei
conteaza la proces??
el lucreaza dar fara carte de munca
multumesc