Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CE FEL DE ACTIUNE POT FORMULA SI UNDE TREBUIE DEPUSA ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CE FEL DE ACTIUNE POT FORMULA SI UNDE TREBUIE DEPUSA CEREREA?

Am un debitor din Grecia. Pot face cerere valoare redusa, ordonanta de plata sau ce fel de actiune ? Unde trebuie depusa ? La ce instanta si cum se taxeaza?
Care este reglementarea juridica?
Am doar facturi , nu si contract .
Multumesc mult.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Inainte de toate, va trebui sa stiti prevederile codului de procedura cu privire la reprezentarea persoanelor juridice in instanta:

Art. 84
Reprezentarea convenţională a persoanelor juridice
(1) Persoanele juridice pot fi reprezentate convenţional în faţa instanţelor de judecată numai prin consilier juridic sau avocat, în condiţiile legii.
(2) La redactarea cererii şi a motivelor de recurs, precum şi în exercitarea şi susţinerea recursului, persoanele juridice vor fi asistate şi, după caz, reprezentate, sub sancţiunea nulităţii, numai de către un avocat sau consilier juridic, în condiţiile legii.

In functie de cuantumul debitului de recuperat se stabileste competenta materiala a instantei care poate fi judecatorie sau tribunal.

Astfel:

Art. 94

Judecătoriile judecă:

j) orice alte cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, indiferent de calitatea părţilor, profesionişti sau neprofesionişti;

Art. 95
Tribunalul
Tribunalele judecă:
1. în primă instanţă, toate cererile care nu sunt date prin lege în competenţa altor instanţe;
2. ca instanţe de apel, apelurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii în primă instanţă;
3. ca instanţe de recurs, în cazurile anume prevăzute de lege;
4. orice alte cereri date prin lege în competenţa lor.

Competenta teritoriala se stabileste conform art.5 din codul de procedura civila:

Art. 5
Cererea se face la instanţa domiciliului pârâtului. Dacă pârâtul are domiciliul în străinătate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanţa reşedinţei sale din ţară, iar dacă nu are nici reşedinţă cunoscută, la instanţa domiciliului sau reşedinţei reclamantului.
exista un formular pentru cerere europeana cu valoare redusa. din pacate nu mai stiu regulamentul in baza caruia se emitea. incercati sa gasiti pe internet.
Articolul 5 mai sus citat e din defunctul cod. Reglementarea corespunzătoare în noul cod se regăseşte în art.107.

Mult mai interesante (şi mai utile) sunt prevederile art.113(1) pct.3:

Art. 113. - (1) In afara de instantele prevazute la art. 107-112, mai sunt competente:
3. instanta locului prevazut in contract pentru executarea, fie chiar in parte, a obligatiei, in cazul cererilor privind executarea, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui contract;

dacă socotim că plata este şi ea o obligaţie şi că locul platii prin transfer bancar este acela al sediului băncii creditorului.

Mai prezintă importanţă şi prevederile NCPC referitoate la competenţa internaţională a instanţelor române:

Art. 1.080. - (1) Instantele judecatoresti romane sunt competente sa judece si litigiile in care:
2. locul unde a luat nastere sau trebuia executata, fie si numai in parte, o obligatie
contractuala se afla in Romania;

În cadrul procedurii europene privind cererile de valoare redusă, limita maximă a litigiului este de 2.000 euro.
Vedeti aici :

[ link extern ]
multumesc pt informatiile date , dar creanta este de peste 2000 euro. ce fel de actiune fac? din cate vad nu pot face cerere de valoare redusa europeana.care este incadrarea in drept .
multumesc