Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ce înseamnã reprezentant conventional?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ce înseamnã reprezentant conventional?

Dosar nr. 6120/118/2009
ROMÂNIA
TRIBUNALUL CONSTANŢA
SECŢIA COMERCIALÃ, DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV ªI FISCAL
Sentinţa civilă Nr. 3912/com
»
ªedinţa publică din 16 iunie 2010
Completul compus din:
PREªEDINTE - ADRIAN OPREA
GREFIER - MARIANA CORNEANU
Pe rol judecarea cauzei comerciale având ca obiect - somaţie de plată - formulată
de creditorul SC EXPERTISSA CONSTANŢA SRL , cu sediul în Constanţa , strada
Mircea cel Bătrân nr. 102 , judeţ Constanţa - în contradictoriu cu SC COLORSIT SRL,
cu sediul social în Constanţa, strada Soveja nr. 96 , bloc 70 , ap. 30.
La apelul nominal făcut în şedinţă publică se prezintă - pentru creditorul
reclamant - consilier juridic- POPESCU ION, lipsind debitorul.
Procedura de citare este legal îndeplinită conform prevederilor art. 87 şi
următoarele Cod procedură civilă.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care evidenţiază părţile, obiectul
litigiului, menţiunile privitoare la îndeplinirea procedurii de citare şi stadiul procesual.
Faţă de obiectul cererii şi de valoarea acestuia - în baza art. 158 şi 137 alin. 1 Cod
procedură civilă - instanţa invocă din oficiu excepţia necompetenţei materiale a
Tribunalului Constanţa.
Reprezentantul convenţional al creditorului subliniază că litigiul are o natură
comercială , astfel încât competenţa de soluţionare a pricinii revine Tribunalului
Constanţa ; solicită prin urmare respingerea ca neîntemeiată a excepţiei invocate din
oficiu.
Instanţa rămâne în pronunţare asupra excepţiei necompetenţei materiale a
Tribunalului Constanţa.
TRIBUNALUL
Verificându-şi competenţa cu prioritate - în condiţiile art. 137 alin. 1 şi 158 alin. 1
Cod procedură civilă - constată că este învestit cu o cerere introductivă având ca obiect
emiterea somaţiei de plată împotriva debitorului SC COLORS IT SRL pentru suma de
22.019,98 lei - contravaloarea produselor livrate- în favoarea creditorului SC
EXPERTISSA CONSTANTA SRL.
Cererea este guvernată de dispoziţiile OG 5/2001 şi de legea comercială în măsura
în care raportul obligaţional dedus judecăţii are această natură , părţile fiind legate
contractual printr-o operaţiunea juridică de vânzare - cumpărare comercială ; în baza art.
2 alin. 1 din O.G. 5/2001, cererile privind somaţia de plată se depun la instanţa
competentă pentru judecarea fondului cauzei în primă instanţă..
Potrivit art. 2 alin. 1 punctul 1 Cod procedură civilă , tribunalele judecă în primă
instanţă doar procesele şi cererile în materie comercială al căror obiect are o valoare mai
mare de 100.000 lei , cererile sub valoarea amintită fiind de competenţa exclusivă a
Ce înseamnă reprezentantul convențional, de ce nu a spus instanța consilierul juridic si de ce a spus reprezentantul convenșional, care e diferenta?

SC EXPERTISSA CONSTANŢA SRL are ca si reprezentant legal pe administratorul societatii.
Administratorul societatii poate mandata alta persoana care sa reprezinte societatea si acela este reprezentantul conventional.
Da, dar acea persoana era consilierul juridic al SC EXPERTISSA CONST, de ce nu s-a referit instanța la el ca si consilier juridic sau nu are importanță?
catalin 30 a scris:
Ce înseamnă reprezentantul convențional, de ce nu a spus instanța consilierul juridic si de ce a spus reprezentantul convenșional, care e diferenta?

Nu este nicio diferenta. Reprezentantul conventional al unei persoane juridice este avocatul sau consilierul juridic.

:offtopic: Va rog sa nu mai postati mesaje care sa contina numele unor persoane fizice sau denumirile unor persoane juridice. Potrivit pct. 2.11 din regulamentul de postare in Forum, "identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit".

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va rog sa ma scuzati