Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venit din contracte de mandat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venit din contracte de mandat

Realizez venituri in baza unui contract de mandat.
Trebuie sa conduc contabilitate in partida simpla la fel ca si o intreprindere individuala?
Am dreptul la cheltuieli sau platesc un impozit final pe venitul realizat si atit?
Nu se tine contabilitatea in partida simpla. Vi se opreste si vireaza la stat imobligatiile fiscale de catre platitorul de venit. Daca impozitul pe venit retinut e doar de 10% in loc de 16%, veti fi obligat sa depuneti D200 si veti primi acasa decizia de impunere pentru plata diferentei. Vedeti cum e trecut in contract.