Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea amnistiei si gratierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea amnistiei si gratierii

Buna seara
Stie cineva ce se intampla cu proiectul privind legea amnistiei si gratierii?
Credeti ca ar fi posibil ca anul acesta sa se voteze,avand in vedere ca este an electoral si ca atatea nume grele se afla dupa gratii?
Proiectul de lege zace pe undeva.
Poate dupa alegeri sa se ia in dezbatere.
Este intr-adevar problema cu numele grele de dupa gratii pe coruptie.

Ar fi putut insa sa dea pentru cei saraci un act de clementa...

Dar...probabil ca nu se vrea oricum un act de clementa ci si pe coruptie...si aici e problema...

In concluzie, problema celor nevoiasi o constituie cei condamnati pentru coruptie...
exista legea nr. 546 din 14/10/2002 republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 287 din 18/04/2014
Intrare in vigoare: 18/04/2014
Nu ajuta cu nimic la ceea ce ii intereseaza pe cei condamnati.
Nu se stie...poate anul asta se voteaza amnistia pt condamnatii care nu reprezinta un pericol public si care nu au savarsit acte cu violenta.Din '64 pana acuma nu cred ca a mai existat un moment atat de potrivit!