avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea amnistiei si gratierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea amnistiei si gratierii

Buna seara
Stie cineva ce se intampla cu proiectul privind legea amnistiei si gratierii?
Credeti ca ar fi posibil ca anul acesta sa se voteze,avand in vedere ca este an electoral si ca atatea nume grele se afla dupa gratii?
Cel mai recent răspuns: ioanastudenta , utilizator 15:24, 1 Iunie 2014
Proiectul de lege zace pe undeva.
Poate dupa alegeri sa se ia in dezbatere.
Este intr-adevar problema cu numele grele de dupa gratii pe coruptie.

Ar fi putut insa sa dea pentru cei saraci un act de clementa...

Dar...probabil ca nu se vrea oricum un act de clementa ci si pe coruptie...si aici e problema...

In concluzie, problema celor nevoiasi o constituie cei condamnati pentru coruptie...
exista legea nr. 546 din 14/10/2002 republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 287 din 18/04/2014
Intrare in vigoare: 18/04/2014
Nu ajuta cu nimic la ceea ce ii intereseaza pe cei condamnati.
Nu se stie...poate anul asta se voteaza amnistia pt condamnatii care nu reprezinta un pericol public si care nu au savarsit acte cu violenta.Din '64 pana acuma nu cred ca a mai existat un moment atat de potrivit!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amnistie si gratiere Gabriela Mihai Gabriela Mihai :offtopic: Pentru ca deocamdata nu a aparut nimic nou si, pentru ca sunt multe topicuri de genul acesta, propun ca fiecare sa scrie aici ce afla sau sa intrebe ... (vezi toată discuția)
gratierea unor pedepse elelnacristina elelnacristina am vazut la tv ca sa propus o lege ca anumitor persoane private de libertate li se va gratia pedeapsa...imi poate explica cineva ??? multumesc (vezi toată discuția)
Acte materiale retinute in cadrul infractiunii continuate, constatare gratiere dodonica dodonica Buna ziua! Infractiunea de trafic de pesoane in forma continuata compusa din 6 acte materiale savirsita in cursul anului 2002 respectiv luna ianuarie, ... (vezi toată discuția)