Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL

Buna ziua,
Intrebarea mea e urmatoarea: cate ore am voie legal sa lucrez la societatea infiintata de catre mine eu fiind administrator, asociat unic si angajat propriu cu contract de munca individual prestand patru ore, pot depasi aceste ore sau nu?,
Va multumesc anticipat
Care este durata timpului de munca prevazut in c.i.m. ?
a fost 8 ore si s-a modificat la 4 ore
SebastianTM, utilizator
Ca angajat nu puteti lucra mai mult de 4 ore/zi .

art.105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
....

Asadar, salariatul cu timp parţial are interdictie de a efectua ore suplimentare, exceptie facand situatiile prevazute de lege.
Inteleg, dar eu sunt asa: Administrator, Asociat Unic, Angajat, am interdictie sa lucrez mai mult decat e scris in contractul individual de munca?
In mesajul anterior, am facut precizare ca doar ca angajat nu puteti lucra mai mult de 4 ore/zi.