avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL

Buna ziua,
Intrebarea mea e urmatoarea: cate ore am voie legal sa lucrez la societatea infiintata de catre mine eu fiind administrator, asociat unic si angajat propriu cu contract de munca individual prestand patru ore, pot depasi aceste ore sau nu?,
Va multumesc anticipat
Care este durata timpului de munca prevazut in c.i.m. ?
a fost 8 ore si s-a modificat la 4 ore
Ultima modificare: Duminică, 1 Iunie 2014
SebastianTM, utilizator
Ca angajat nu puteti lucra mai mult de 4 ore/zi .

art.105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
....

Asadar, salariatul cu timp parţial are interdictie de a efectua ore suplimentare, exceptie facand situatiile prevazute de lege.
Inteleg, dar eu sunt asa: Administrator, Asociat Unic, Angajat, am interdictie sa lucrez mai mult decat e scris in contractul individual de munca?
In mesajul anterior, am facut precizare ca doar ca angajat nu puteti lucra mai mult de 4 ore/zi.

Alte discuții în legătură

Act aditional cim avebiba avebiba Ce elemente trebuie sa contina obligatoriu un act aditional pt. modificarea cim de la 8 ore la 4 ore? (vezi toată discuția)
Perioada preaviz iuliancico iuliancico Buna seara Sunt angajat cu program 4 ore, lucrez 8 ore zilnic. Cate ore trebuie sa lucrez in perioada de preaviz, in acest caz? Multumesc (vezi toată discuția)
Asociat 33%srl. poate lucra fãrã contract ? whynotsteff whynotsteff Un asociat al unui SRL poate să desfășoare activități în cadrul firmei fără contract ? El este angajat cu contract de 8 ore pe alta firma unde ... (vezi toată discuția)