Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional CIM

Ce elemente trebuie sa contina obligatoriu un act aditional pt. modificarea cim de la 8 ore la 4 ore?
" Modificarea elementului : DURATA MUNCII al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi :se modifica durata timpului de lucru de la 8 ore / zi la 4 ore pe zi . "
daca se modifica si salariul
" modificarea elementului SALARIUL al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi : se modifica salariul de la.. la .. "

ACT ADITIONAL Nr. ______/______________
la contractul individual de munca

A. Partile contractului :
S.C. __________ cu sediul in _________, Str.________, Nr._____, Bl.____, Sc.____, Ap. _____, Jud._____ inregistrata la R.C. sub nr. ______________________, CUI: _________________________, tel/fax: ____________ e-mail ____________________, reprezentata legal prin dl/dna ___________________________________________, in calitate de Administrator
si
Salariatul: Dl/Dna ____________________ CNP: _________ am incheiat prezentul act aditional la contractul individual de munca incheiat si inregistrat sub nr. _______/_____________ in Registrul general de evidenta a salariatilor si inregistrat la ITM Prahova sub nr._____________/______________________.

B. Obiectul actului aditional : Modificarea contractului individual de munca.

C. Elementele modificate din contractul individual de munca :

Elementul care se modifica Situatia actuala Modificarea intervenita Obs.
Timpul de munca 8 ore/zi 4 ore/zii
Salariul 1000 lei 500 lei

D. Alte prevederi : Prezentul act aditional intra in vigoare la data de _____________, celelalte clauze ale contractului individual de munca ramanand nemodificate.

E. Dispozitii finale : Prezentul act aditional s-a incheiat in trei exemplare, cate unul pentru fiecare parte si unul pentru Inspectoratul Teritorial de Munca.

ANGAJATOR, SALARIAT,

Cazul meu: Am semnat ca primarul un act aditional ce micsoreaza durata muncii de la 8 ore la 4 ore. In CIM, la ore suplimentare, e trecuta "-". Actul aditional nu precizeaza in mod expres interdictia de a efectua ore suplimentare. Cf. art 102 CM, actul aditional e nul sau nu?
Multumesc mult. (nu am cu cine sa ma sfatuiesc)
Parearea mea este ca nu este nul actul aditional pentru ca interdictia de a presta ore suplimentare in cazul contractelor cu timp partial de munca este prevazuta expres in Codul muncii.
Cu toate ca, ati putea avea totusi dreptate intr-un sens, daca citim regelementarea de mai jos, neprecizarea acestui aspect ar putea duce la considerarea contractului ca fiind tot cu norma intreaga....

Art. 102. - (1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.
1. In CIM nu exista o rubrica pentru ore suplimentare. Acestea se reglementeaza in CCM si in Regulementul intern.
2. Intr-adevar salariatii cu CIM cu timp partial nu pot efectua ore suplimentare si aceasta interdictie este cuprinsa in CIM initial si de aceea nu a mai fost trecuta in actul aditional.
3. Asadar actul aditional nu este nul.