Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu arendasul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu arendasul

Matusa mea a mostenit o parcela de pamant agricol dupa parintii ei decedati.
Ea locuieste in Canada si mi-a trimis mie procura pentru ca sa-i vand terenul.
Am aflat ca terenul este dat in arenda de catre sotul unei verisoare ,pe o perioada de 7 ani, fara ca sa stie nimeni care ar fi mostenitorii legali.
Am vb. cu arendasul si i-am facut oferta de vanzare dar nu e de acord cu pretul.
Eu fiind imputernicit de mostenitorul legal sa vand pamantul , am primit o oferta dubla fata de arendas si vreau sa-l vand. Ma poate incurca arendasul , care este mersul legal ?
astept un sfat!