avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii art.55 lit.b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii art.55 lit.b

Buna ziua.
Beneficiez de un salariu net timp de 12 luni in urma disponibilizarilor individuale cu acordul partilor din codul muncii art.55 lit.b;Societate pe actiuni. Am o dilema! In momentul de fata mi-am gasit un alt loc de munca, daca m-as angaja mai beneficiez de salariul lunar compensatoriu pana la expirarea termenului.
Mentionez ca sunt la inceput. Nu am luat nici un salariu inca!!!
Cel mai recent răspuns: Instantlife , utilizator 13:19, 8 Mai 2009
Sunt multe lucruri care sunt contracdictorii in ceea ce ai incercat sa ne spui.

acordul partilor este diferit de disponibilizare!
Acel salariu de care vorbesti ce inseamna de fapt? Somaj? Sau ce?

Daca ne spui ami exact despre ce e vorba o sa poti primi raspunsuri.
Acel salariu de care am scris este salariul net realizat in luna martie 2009 pe care il am timp de 12 luni de zile.
In baza carei legi se beneficiaza de acel salariu? Beneficiati de o lege speciala?
Cu ce articol s-a desfacut contractul de munca, cu 65-1 sau cu 55-b?
scuze, dar nu inteleg ce doriti sa stiti:-/
nu exista disponibilizarii individuale cu art 55 lit. b.........cum beneficiati de salariu compensatoriu daca nu ati fost disponibilizat cu articolele pentru a beneficia de somaj?...cu acordul partilor nu beneficiati de salarii compensatorii!!!!!!!!!
Va rog sa detaliati situatia dumneavoastra de la informarea ca veti fi disponibilizat pana in prezent. Am impresia ca ati fost pacalit.
george cornea:
1. Pentru a va putea raspunde trebuie sa intelegem despre ce e vorba.
2. Ce functie ati avut, ce act scris aveti cu privire la cele 12 salarii si ce scrie pe decizia de incetare a CIM?

Alte discuții în legătură

Protecție socialã andreiandrei470 andreiandrei470 Bună seara. Vă rog să imi dați o lămurire, eu am fost disponibilizată anul aceasta din cadrul Regie Naționale a Pădurilor,sunt în șomaj ... (vezi toată discuția)
Somaj andreiandrei470 andreiandrei470 Buna seara. As avea nevoie de o lamurire.Sunt data in somaj din cadrul Regie Nationale A Padurilor, cu Legea nr.174-2006. Am un stagiu de cotizare de 6 ani, ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca cu acordul partilor art 55 litera b legea 53/2003 muf muf buna ziua va rog daca puteti sa imi spuneti care este impozitul pe platile compensatorii in cazul incetarii contractului de munca cu acordul partilor conform ... (vezi toată discuția)