avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociere persoana cu handicap
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociere persoana cu handicap

O persoana cu handicap accentuat scutita de taxe se poate asocia cu un agent economic proprietar de teren si cladire si desfasoara activitate economica, astfel incat sa beneficieze de avantajele oferite de aceasta colaborare cu persoana respectiva ? Cum se procedeaza ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:15, 4 Iunie 2014
Asocierea de care vorbiti nu beneficiaza de nici un avantaj.
Nu are legatura facilitatea fiscala de care beneficiaza o persoana cu handicap,cu obligatiile fiscale ale entitati juridice unde presteaza activitati persoana cu handicap
Facilitatea fiscala este conferita strict titularului deciziei/contractului de incadrare in grad de handicap
Pai nu... Am o cunostiunta cu o astfel de proprietate si activitate economica, vrea sa stie daca poate sa transfere si prin ce procedura proprietatea pe numele unei persoane cu grad de handicap...
Pentru raspuns la obiect,sunt necesare precizarea de date concrete si corecte
Initial ati precizat
O persoana cu handicap accentuat scutita de taxe se poate asocia cu un agent economic proprietar de teren si cladire si desfasoara activitate economica, astfel incat sa beneficieze de avantajele oferite de aceasta colaborare cu persoana respectiva ?

ulterior reveniti cu precizarea
Pai nu... Am o cunostiunta cu o astfel de proprietate si activitate economica, vrea sa stie daca poate sa transfere si prin ce procedura proprietatea pe numele unei persoane cu grad de handicap...

Persoana detinatoare de decizie/certificat de incadrare in anumite categorii de handicap beneficiaza de facilitatea prevazuta de disp L nr 448/2006 art 26 numai pentru locuinta si terenul de domiciliu
Facilitatea nu este extinsa si pentru activitati economice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit persoana cu handicap iustinian 13 iustinian 13 As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in ... (vezi toată discuția)
Scutire la impozit persoana cu handicap negru daniel negru daniel Buna seara asi dori sa stiu daca pot sa fiu scutit de plata impozitului pe casa si teren, daca sunt persoana cu handicap gradu accentuat dar nu sunt propietar ... (vezi toată discuția)
Facilitati fiscale persoane handicap ContSters378867 ContSters378867 Buna ziua! ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea situatie. Sunt persoana cu un handicap grav, si doresc sa stiu cum pot beneficia de scutirea platii ... (vezi toată discuția)