Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociere persoana cu handicap
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociere persoana cu handicap

O persoana cu handicap accentuat scutita de taxe se poate asocia cu un agent economic proprietar de teren si cladire si desfasoara activitate economica, astfel incat sa beneficieze de avantajele oferite de aceasta colaborare cu persoana respectiva ? Cum se procedeaza ?
Asocierea de care vorbiti nu beneficiaza de nici un avantaj.
Nu are legatura facilitatea fiscala de care beneficiaza o persoana cu handicap,cu obligatiile fiscale ale entitati juridice unde presteaza activitati persoana cu handicap
Facilitatea fiscala este conferita strict titularului deciziei/contractului de incadrare in grad de handicap
Pai nu... Am o cunostiunta cu o astfel de proprietate si activitate economica, vrea sa stie daca poate sa transfere si prin ce procedura proprietatea pe numele unei persoane cu grad de handicap...
Pentru raspuns la obiect,sunt necesare precizarea de date concrete si corecte
Initial ati precizat
O persoana cu handicap accentuat scutita de taxe se poate asocia cu un agent economic proprietar de teren si cladire si desfasoara activitate economica, astfel incat sa beneficieze de avantajele oferite de aceasta colaborare cu persoana respectiva ?

ulterior reveniti cu precizarea
Pai nu... Am o cunostiunta cu o astfel de proprietate si activitate economica, vrea sa stie daca poate sa transfere si prin ce procedura proprietatea pe numele unei persoane cu grad de handicap...

Persoana detinatoare de decizie/certificat de incadrare in anumite categorii de handicap beneficiaza de facilitatea prevazuta de disp L nr 448/2006 art 26 numai pentru locuinta si terenul de domiciliu
Facilitatea nu este extinsa si pentru activitati economice