Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Impozit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Impozit persoana cu handicap

As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in camp si temeiul legal.
va multumesc
Legea nr. 448/2006 , art. 26 :
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) abrogată;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
Titularul deciziei/certificatului de incadrare in grad accentuat/grav de dizabilitate,in temeiul disp L nr 448/2006 art 26 beneficiaza de facilitatea scutirii impozitului aferent imobil+teren de domiciliu