avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara - majorare pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara - majorare pensie de urmas

buna seara.am si eu o problema..nepoata mea are 17 ani,mama ei a decedat cand ea avea 1 an,primeste pensie de urmas,dar de 7 ani nu i s-a mai majorat pensia.as dori sa stiu ce putem face pentru majorarea pensiei de urmas,ea fiind inca eleva in clasa a 11a.va multumesc
Cel mai recent răspuns: alinadriana , utilizator 19:56, 6 Iunie 2014
Eu cred ca primeste indemnnizatia minima pentru pensionari(350 de lei).
Ce punctaj mediu anual are pe cupon ?
da.are 350 lei.nu stiu ce punctaj are pe cupon,ma voi interesa.dar ce se poate face pt majorarea pensiei?
Nu se poate face nimic.
Sunt niste promisiuni de majorare a acestei indemnizatii.
Daca gasiti decizia de recalculare din 2005 in baza O.U.G.4/2005 si H,G,1550/2004,postati punctajul mediu anual stabilit in aceasta decizie.
are nr puncte 0,38545;valoarea punctelor 790,7
1. - 0,38545 = punctajul mediu anual;
- 790,70 lei = valoarea unui punct de pensie;
- daca le inmultiti va da 305 lei.

2. Diferenta (45 lei) pana la pensia sociala minima de 350 lei este platita de la bugetul de stat.

3. Daca va uitati pe cuponul de pensie vedeti ca sunt trecute distinct aceste sume.

4. Cand se va mari valoarea punctului de pensie la peste 908 lei atunci se va mari si cuantumul pensiei de urmas a nepoatei dvs.

Alte discuții în legătură

Valoare punct pensie 790 lei in 2015? Alex Chiciu Alex Chiciu Buna ziua, aveti idee daca pe o decizie din 2015 august poate fi trecuta o valoare punct de 790,70 lei (cea pe 2014) in loc de cea nationala de 830,20 lei (cea ... (vezi toată discuția)
Ce pensii se maresc de la 1 iulie 2017 si care este cuantumul efectv al indexarii acestora ? sharky48 sharky48 Buna ziua ! As vrea sa stiu mai exact,daca pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap se maresc de la 1 iulie 2017 si care este valoarea efectiva a ... (vezi toată discuția)