Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere pe cheltuieli
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere pe cheltuieli

buna seara , daca am o facura in val de 1500 ron sa zicem ca e investitie un laptop si o bag pe cheltuieli cat se deduce din facura , adica ce suma numai platesc la stat ? cat la tva si cat la impozitul pe profit ?
Daca inregistrati pe cheltuieli achizitionarea unui laptop in valoare de 1500 lei se va plati mai putin o suma de 1500 x 16% = 240 lei.
si minus 24 % tva nu ? dar din care suma se mai deduce si tva din 1500 sau din 1260
e 1500 de lei cu tot cu tva?
da
Achizitionati un obiect de inventar,deci ,cheltuiala este deductibila suta la suta,adica pe cheltuiala treceti 1209,67 lei si tva 290,32. Daca sunteti platitor de tva il veti deduce din cel colectat,daca nu aveti colectat va fi tva de recuperat.