Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mai prevede Noul cod de Procedura Penala obligatia ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mai prevede Noul cod de Procedura Penala obligatia instiintarii persoanei vatamate despre inceperea urmaririi penale?

In vechiul Cod de procedura Penala (1968), la art. 228 se prevedea:
"(6) In cazul in care procurorul este de acord cu propunerea, o confirma prin rezolutie motivata. Copie de pe rezolutie se comunica persoanei care a facut sesizarea, precum si, dupa caz, persoanei fata de care s-au efectuat acte premergatoare. Dispozitiile art. 245 alin. 1 lit. c1) se aplica in mod corespunzator."
Codul de Procedura Penala - 2014, la Art. 305 - Inceperea urmaririi penale, se pare ca nu prevede obligatia organelor de cercetare penala de a face aceasta comunicare.
Tot ce am gasit in acest sens este stipulat la Art 81, alin (1), lit.d) si e) - Drepturile persoanei vatamate, precum si la art. 85, alin. (1) si (2) - Drepturile partii civile.
Va rog, daca imi poate spune cineva, cum reglementeaza NCPP modul in care partea civila/vatamata poate afla despre momentul - respectiv data inceperii urmaririi penale?
Va multumesc!
(8) Dispoziţiile prezentului articol se aplică în mod corespunzător cu privire la dreptul părţilor şi al subiecţilor procesuali principali de a consulta dosarul.

Lasat-ne pe noi sa interpretam articolele, daca ati intrebat v-am raspuns, vedeti dvs la alin. 8 ca se raporteaza la dreptul avocatului partilor si al subiectilor procesuali principali? alin.1 se refera la dreptul avocatului, alin. 8 se refera strict la dreptul părţilor şi al subiecţilor procesuali principali de a consulta dosarul.
Acum sunt pe deplin multumit. Multumesc!