Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nudul proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nudul proprietar

In situatia in care exista un drept de uzufruct asupra unui imobil, iar nudul proprietar moare, se stinge uzufructul?Adica mostenirii nudului proprietar sunt obligati sa respecte dreptul de uzufruct pana la decesul uzufructuarului?
Depinde de modul si forma prin care s-a format dreptul de uzufruct
uzufructul se stinge la moartea uzufructuarului nu a nudului proprietar

" Art. 746 Noul cod civil Cazurile de stingere a uzufructului Stingerea uzufructului Uzufructul

SECŢIUNEA a 3-a
Stingerea uzufructului

Art. 746
Cazurile de stingere a uzufructului

(1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:

a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalităţii juridice;

b) ajungerea la termen;

c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar şi de nud proprietar se întrunesc în aceeaşi persoană;

d) renunţarea la uzufruct;

e) neuzul timp de 10 de ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanţe.

(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenţei juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit.

(3) În cazul imobilelor sunt aplicabile dispoziţiile în materie de carte funciară "

Anularea uzufructului viager in cazul actului de vînzare. cumpărare între rude și în ce condiții se poate stinge!