avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nudul proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nudul proprietar

In situatia in care exista un drept de uzufruct asupra unui imobil, iar nudul proprietar moare, se stinge uzufructul?Adica mostenirii nudului proprietar sunt obligati sa respecte dreptul de uzufruct pana la decesul uzufructuarului?
Cel mai recent răspuns: Antalya mari , utilizator 10:35, 4 Septembrie 2021
Depinde de modul si forma prin care s-a format dreptul de uzufruct
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
uzufructul se stinge la moartea uzufructuarului nu a nudului proprietar


" Art. 746 Noul cod civil Cazurile de stingere a uzufructului Stingerea uzufructului Uzufructul



SECŢIUNEA a 3-a
Stingerea uzufructului

Art. 746
Cazurile de stingere a uzufructului

(1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:

a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalităţii juridice;

b) ajungerea la termen;

c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar şi de nud proprietar se întrunesc în aceeaşi persoană;

d) renunţarea la uzufruct;

e) neuzul timp de 10 de ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanţe.

(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenţei juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit.

(3) În cazul imobilelor sunt aplicabile dispoziţiile în materie de carte funciară "


Anularea uzufructului viager in cazul actului de vînzare. cumpărare între rude și în ce condiții se poate stinge!



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua - pierdere drept de uzufruct MariaM82 MariaM82 Este o clauză de \"uzufruct viager\" scrie clar. Dacă nu mai locuiesc timp de 10 ani în casă se anulează acest drept? (vezi toată discuția)
Informatii CristinC63 CristinC63 Buna ziua! Am si eu o intrebare la care as fi foarte bucuroasa daca as primi un raspuns. Eu am facut un act de vanzare catre fiica mea cu uzufruct ... (vezi toată discuția)
Anulare uzufruct camelia6217 camelia6217 Am dat in uzufruct viager mamei mele apartamentul cumparat de mine.Cum pot sa sting uzufructul? (vezi toată discuția)