Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobindire categorie permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobindire categorie permis auto

Doresc sa-mi redobindesc si o ultima categorie avuta anterior in permisul de conducere,pentru a ma prezenta la examenul teoretic mai trebuie sa fac din nou examenul medical si cel psihologic?sunt facute in 10 respectiv 16.12.2013(am copii de pe ele,originalele au ramas la dosarul pentru redobandirea categoriei B iar cazierul auto a fost facut in data de 23.01.2014 si dupa acesta am tot copie),mai trebuie achitata din nou taxa de permis de 68 lei si 84 lei pentru categorie.
documente necesare dosar examinare:
-Cerere tip
-Copie dupa documentul de identitate al solicitantului
-Fisa de scolarizare
-Cazier judiciar
-Taxa de examinare
****nu se prevede ca e suficienta o copie de pe cazierul judiciar

Eliberarea permisului ca urmare a sustinerii examenului pentru adaugare categorie:
-Dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document;
-Permisul de conducere in original;
-Documentul de identitate al solicitantului in original (carte de identitate, carte de identitate provizorie, pasaport sau permisul de sedere).

pt detalii supl verificati site-ul Serviciului public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din judetul de care apartineti
Anamaria Plevit, Avocat