Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pontaj ture 12/24
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pontaj ture 12/24

Buna ziua,
Am un punct de lucru unde se lucreza in ture 12/24, 12/24 si a treia tura 12/48, conform ITM. La sfarsitul lunii, de exemplu, voi avea 156 de ore din care 104 de noapte, dar luna respectiva are 168. Intrebarea este: care va fi baza de calcul, 850 pentru cele 156 de ore lucrate efectiv, sau 850 pentru cele 168, cate are luna, chiar daca nu sunt intrunite? (Bineinteles, plus sporul de noapte.)
Daca ma poate ajuta cineva, multumesc anticipat.
Salariul minim se asigura pentru un programul normal de lucru lunar. Daca angajatul efectueaza mai putine ore de munca decat numarul de ore lucratoare ale lunii, salariul se va plati proportional cu orele lucrate.
Dar aveti si posibilitatea de a va folosi de art.122 alin.(3) din Codul Muncii.
Adica, puteti plati diferenta de ore de la 156 la 168 ca ore libere platite in compensare la
ore suplimentare care s-au efectuat ori se vor efectua in urmatoarele luni, ore pentru care trebuie oricum sa tineti evidenta.

Codul Muncii:

ART. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.