Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere si adaugare asociati in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere si adaugare asociati in SRL

1) cum se poate retrage un asociat din srl ? - acte necesare
2) cat dureaza ?
3) se poate face cu inlocuirea lui cu un alt asociat , concomitent ?
4) care este cea mai rapida si convenabila varianta de schimb de actionari si ce presupune ea ca si acte ?
1. - incheie contract cesiune parti sociale de la vechiul la noul asociat;
- se intocmeste hotarare AGA privind cesiunea;
- se inregistreaza la ONRC;
2. - in jur de 5-7 zile de la data depunerii la ONRC;
3. - da, prin hotararea AGA;
4. - contractul de cesiune parti sociale - costuri: taxele ONRC - variaza in jur de 500-700 lei , la care se adauga onorariul de avocat.