Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Confidentialitatea datelor bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Confidentialitatea datelor bancare

Buna ziua!

As dori sa stiu in ce conditii o banca poate furniza unei terte persoane juridice detalii despre titularul unui cont bancar care a fost inchis. Exista vreo lege care reglementeaza acest domeniu al confidentialitatii bancare ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Nu poate, doar in conditiile de mai jos se poate.

ART. 153 c.p.p.
Obţinerea de date privind situaţia financiară a unei persoane
(1) Procurorul poate solicita, cu încuviinţarea prealabilă a judecătorului de drepturi şi libertăţi, unei instituţii de credit sau oricărei alte instituţii care deţine date privind situaţia financiară a unei persoane comunicarea datelor privind existenţa şi conţinutul conturilor şi a altor situaţii financiare ale unei persoane în cazul în care există indicii temeinice cu privire la săvârşirea unei infracţiuni şi există temeiuri pentru a se crede că datele solicitate constituie probe.
(2) Măsura prevăzută la alin. (1) se dispune din oficiu sau la cererea organului de cercetare penală, prin ordonanţă care trebuie să cuprindă, în afara menţiunilor prevăzute la art. 286 alin. (2): instituţia care este în posesia ori care are sub control datele, numele suspectului sau inculpatului, motivarea îndeplinirii condiţiilor prevăzute la alin. (1), menţionarea obligaţiei instituţiei de a comunica imediat, în condiţii de confidenţialitate, datele solicitate.
(3) Instituţia prevăzută la alin. (1) este obligată să pună de îndată la dispoziţie datele solicitate.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat