Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu resusesc ca intabulez casa si terenul pe care le ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu resusesc ca intabulez casa si terenul pe care le detin

Am cumparat in anul 1992 o casa cu teren de la soacra mea care a murit ulterior
Aceasta a mostenit casa si terenul de la mama sa cind a decedat dar nu a facut succesiunea in urma mortii acestia ci a ramas cu actul de mostenitor
In actul meu de vinzare cumparare este trecut doar actul de mostenitor iar cind am vrut sa fac intabularea mi sa cerut sa aduc actele de cumparare a mamei soacrei mele care era de drept proprietara prin cumparare acesteia
aceste acte nu figureaza in actul meu de vinzare cumparare si nu stiu nici anul cupararii am incercat sa le caut la notariat la arhiva de stat dar am fost refuzata ca nu leam putut spune anul sau nr actului de cumparare a mame
i soacrei mele de la care am cumparat
Am deschis proces in instanta si mam judecat cu fica soacrei mele care a mostenit tate actele acestia .fiifnd in conflict cu ea de mai multi ani aceasta a declarat ca soacra mama sa a dat foc la toate actele si ea nu mai are nici un act al aceteia .Procesul a fost respins si a fosy inchis neputind sa mai fac nimic
Acum vreu sa deschid in instanta actiune de UZUCAPIUNE DE LA 10 LA 20 DE ANI dar am inteles ca nu voi putea sa fac nimic deoarece vinzatorea adica soacra mea avind mostenitori ma voi lovi de acceasi problema si mi se va respinge din nou actiunea in instanta
AM NEVOIE DISPERATA DE SFATUL D-VOSTRA CA NU STIU CE SA MAI FAC IN CONTINUARE PENTRU A REUSI SA FAC INTABULARE CASEI
VA ROG SA MA AJUTATI SI SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA FACE
eva23, utilizator
Am sanse sa castig daca deschid o actiune in uzucapiune?
Ca sa stiu ce am de facut.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Din ce zona a tarii sunteti? Din Vechiul Regat sau din Ardeal/Banat/Bucovina de Nord- zone de carte funciara si anterior legii 7...
Zona Moldovei si nu pot face inscrierea din cauza actului lipsa.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat