avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns?

- la data de 03.06.2014 am primit de la instanta
o Comunicare a unei Intampinari
in care mi se spune ca
trebuie sa formulez un Raspuns
in Termen de 10 zile de la primirea prezentei Comunicari.

- care este ultima zi
in care pot depunde Raspunsul
si nu va fi considerat ca tardiv ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 21:43, 15 Iunie 2014
Termenul se împlinește în 14.06.2014, așa cum v-a spus Radu9. Întrucât 14.06.2014 este o zi nelucrătoare, termenul se prelungește până la sfârșitul primei zile lucrătoare următoare, adică până la sfârșitul zilei de luni, 16.06.2014.
- dar in cazul meu,
termenul de recurs = ultima zi cand trebuie sa depun Raspunsul,
nu se implineste pe data de 13.06.2014 ?
Despre cazul dvs. se vorbește. Ați primit plicul în 03.06. Numărătoarea începe din 04.06 până pe 13.06 - cele 10 zile, la care se mai adaugă una pentru că aceste 10 zile trebuie să fie „pline”. Astfel că termenul se împlinește mâine și se prelungește până luni, fiind sâmbătă - zi nelucrătoare.
Asadar, abia luni, pe data de 16.06.2014
se considera ca raspunsul este tardiv ?
Ultima modificare: Duminică, 15 Iunie 2014
cristiannegru, utilizator
cristiannegru a scris:
se considera ca raspunsul este tardiv ?

Nu. Luni este ultima zi în care puteți trimite răspunsul prin poștă sau îl puteți depune la registratura instanței.

Alte discuții în legătură

Plangere imoptriva ordonantei procurorului flomrco47 flomrco47 Eu am primit ordonanta procurorului pe data de 05.06.2015. Termenul pentru depunerea plangerii este de 20 de zile. Eu am depus plangerea pe dat de 29.06.2015. ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de contestatie? dem333 dem333 Articolul 269, al.4 spune ca: „ Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care ... (vezi toată discuția)
Informare calcul termen plata timbru adystre adystre Buna ziua, Am de platit o taxa de timbru judiciara.Am primit comunicarea in data de 13 Iunie ac.Am la dispozitie 10 zile din momentul comunicarii ca sa pot ... (vezi toată discuția)