avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Garantia unui drum
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Garantia unui drum

Buna ziua. Exista vreo reglementare legala privitoare la garantia unui drum daca nu e prevazuta in contract? Mai exact, pentru gropile care apar in carosabil la scurt timp dupa receptionarea lucrarilor.
Cel mai recent răspuns: enuka80 , utilizator 12:51, 17 Iunie 2014
DA
• "Hotărârea de Guvern nr. 766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii" revizuită şi amendată prin HG 675/2002 şi HG 622/2004; cu modificarile si completarile ulterioare;
• "Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii", revizuită şi amendată prin HG 498/2001, Legea 587/2002 şi Legea 123/2007; cu modificarile si completarile ulterioare;
• "Regulamentul de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora" aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 273/14.06.1994, modificată şi completată prin HG 940/2006; cu modificarile si completarile ulterioare;
• "Regulamentul privind controlul de stat al calităţii în construcţii" aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 272/14.06.1994; cu modificarile si completarile ulterioare;
• Ordonanţa de Urgenţă nr. 195/2005 privind protecţia mediului, aprobată prin Legea nr. 265/2006 şi modificată prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 57/2007; cu modificarile si completarile ulterioare;
• Ordinul Administraţiei Naţionale a Drumurilor pentru aprobarea "Regulilor privind administrarea, folosirea, întreţinerea şi repararea drumurilor publice", nr. indicativ A.N.D. -554; cu modificarile si completarile ulterioare;

Vezi si:
CONDITII din 1 martie 2011 speciale ale contractului pentru echipamente si constructii, inclusiv proiectare
EMITENT: MINISTERUL TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII
Publicat in Monitorul Oficial nr. 188 bis din 17 martie 2011 Aprobate de Ordinul nr. 146 din 1 martie 2011, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 188 din 17 martie 2011.

Condiţiile Speciale ale Contractului sunt prezentate în cele ce urmeazã. Aceste Condiţii Speciale completeazã, clarificã, amendeazã sau instituie excepţii de aplicabilitate de la Condiţiile Generale de Contract.
Prevederile clauzelor neschimbate de prezentele Condiţii Speciale sunt valabile în forma datã de Condiţiile Generale.
În cazul unor neconcordante între Condiţiile Speciale şi Condiţiile Generale, primeazã prevederile Condiţiilor Speciale.
Ultima modificare: Vineri, 13 Iunie 2014
legalmgm, utilizator
Va rog, daca puteti fi mai exact cu un un articol, ceva, nu am gasit o perioada minima obligatorie de garantie, de fapt asta ma intereseaza, special pentru un drum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiectul constructiei liviu_navacioiu liviu_navacioiu Buna ziua! Am cumparat o garsoniera intr-un minibloc si vreau sa stiu daca am dreptul sau nu sa posed o copie a priectului cladirii, garantii oferite de ... (vezi toată discuția)
Ordinul de incepere a lucrarilor donigao donigao Buna ziua, Unde gasesc in legislatia aplicabila achizitiilor publice obligativitatea autoritatii contractante de a emite dupa incheierea contractului, ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie extindere paun_marian paun_marian Buna Ziua. As dori niste sfaturi. Am cumparat de aprox 1 luna o garsoniera intr-un ansamblu rezidential la parter. Deoarece spatiul era foarte mic pentru o ... (vezi toată discuția)