Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cheltueli judiciare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cheltueli judiciare

am si eu o intrebare , daca ma poate ajuta cineva
care este valoarea cheltuelilor judiciare , intr-un proces in care eu cer daune morale de 10000 RON ?
Procesul pe care vreau se deschid se refera la chemarea nejustificata in instanta si incercarea de a obtine prin orice mijloace a unui bun .
Am fost parat intr-un proces ptr emitere ordonantei-somatiei de plata in urma judecarii pe fond actiunea introdusa de reclamant a fost admisa si a fost emisa o ordonanta civila cu drept de contestatie in anulare , subsemnatul am introdus cerere in anulare , cerere care a fost admisa si ordonanta civila data de prima instanta anulata, irevocbila fara drept de apel sau recurs
Dupa o anumita perioada cel care a solicitat emiterea ordonantei - somatiei de plata a cerut in instanta investirea cu formula executorie a ordonantei civile data de prima instanta , chiar daca cunostea ca a cea ordonanta civila a fost anulata. actiune care a fost admisa de un complet de judecata . Impotriva judecatorului care a admis investirea cu formula executorie am sesizat consiliul suprem al magistraturi , in urma sesizari judecatorul a fost sanctionat.
As vrea acum sa deschid proces impotriva si celui care a cerut acest lucru in instanta(investirea cu formula executorie), ptr plata unor daune morale in valoare de 10000 de ron dar nu stiu cat sunt cheltuelile de judecata
Va multumesc anticipat ptr cei care imi raspund
ContSters89128, utilizator
Daca este vorba despre un litigiu de munca, modificarea suferita de Codul Muncii prin Legea nr. 237/2007 permite salariatului sa solicite daune morale angajatorului fara a mai fi nevoit sa plateasca o taxa de timbru, intemeindu-si cererea pe dispozitiile Codului Muncii si nu pe dispozitiile Codului Civil.
Va multumesc ptr raspuns, am editat mesajul din nou ca sa intelegeti mai bine ptr ce anume solicit daune morale
Ma intereseaza valoarea cheltuielilor judiciare
O actiune privind daune morale solicitate ca urmare a atingerii aduse vietii, integritatii fizice, sanatatii, onoarei demnitatii, reputatiei, vietii intime, familiale sau private ori dreptului la imagine se taxa la fel ca si alte actiuni in care se solicitau daune. Se plateste conform art. 2 alin 1 al Legii nr.146/1997, care stabileste cuantum-ul taxelor in functie de suma solicitata ca despagubire.
Art. 2. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 39,00 lei 2 lei
b) intre 39,01 lei si 388,00 lei 2 lei + 10% pentru ce depaseste 39 lei
c) intre 388,01 lei si 3.879,00 lei 37 lei + 8% pentru ce depaseste 388 lei
d) intre 3.879,01 lei si 19.395,80 lei 316 lei + 6% pentru ce depaseste 3.879 lei
e) intre 19.395,01 lei si 38.790,00 lei 1.247 lei + 4% pentru ce depaseste 19.395 lei
f) intre 38.790,01 lei si 193.948,00 lei 2.023 lei + 2% pentru ce depaseste 38.790 lei
g) peste 193.948,00 lei 5.126 lei + 1% pentru ce depaseste 193.948 lei