Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari :)
Sunt nascuta in 2.03.2014, am 34 ani ani de cotizatie in august.
- am lucrat 8 ani intr-un laborator de analize medicale si stiam ca este gradul 2 de munca
- am lucrat aproximativ 6 ani in terapie intensiva - nu stiu exact datele dar le pot afla :)
- am lucrat in ture de noapte aproximativ 11 ani
- am 3 ani de facultate la zi
- si 5 luni intrerupere in 2008.

Ma intereseaza cand ma pot pensiona cel mai iute cu si fara penalitati.

Va multumesc foarte mult si apreciez efortul dumneavoastra
L
luci_h62 a scris:

Sunt nascuta in 2.03.2014, am 34 ani ani de cotizatie in august.

Ati gresit data nasterii !!! ... asa ceva este imposibil de realizat.
Prima conditie pe care trebuie sa o indepliniti este sa aveti 35 ani de stagiu privind contributia la fondul de pensie.
@ irina_stirbu2000

:) Nu neapărat! Stagiul complet de cotizare diferă de la o persoană la alta, în funcție de data nașterii. Vedeți anexa 5 a Legii nr. 263/2010.
Mea culpa! Am gresit,promit sa nu se mai intample!Aveti dreptate privind datul cu parerea. Am luat de buna informatia functionarei de la ghiseul casei de pensii pe care am intrebat-o în ce conditii putem depune un dosar de pensionare.Si cum niciodata nu avem acces la informatii complete,aici ma refer la normele de aplicare si regulile interne stabilite de cei care aplica legile,ajungem victime sigure ale sistemului.
ioiiiii.....imi cer scuze:):).....data corecta este 02.03.1962