avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari :)
Sunt nascuta in 2.03.2014, am 34 ani ani de cotizatie in august.
- am lucrat 8 ani intr-un laborator de analize medicale si stiam ca este gradul 2 de munca
- am lucrat aproximativ 6 ani in terapie intensiva - nu stiu exact datele dar le pot afla :)
- am lucrat in ture de noapte aproximativ 11 ani
- am 3 ani de facultate la zi
- si 5 luni intrerupere in 2008.

Ma intereseaza cand ma pot pensiona cel mai iute cu si fara penalitati.

Va multumesc foarte mult si apreciez efortul dumneavoastra
L
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:14, 29 Iunie 2014
luci_h62 a scris:

...
Sunt nascuta in 2.03.2014, am 34 ani ani de cotizatie in august.
...



Ati gresit data nasterii !!! ... asa ceva este imposibil de realizat.
Prima conditie pe care trebuie sa o indepliniti este sa aveti 35 ani de stagiu privind contributia la fondul de pensie.
@ irina_stirbu2000

:) Nu neapărat! Stagiul complet de cotizare diferă de la o persoană la alta, în funcție de data nașterii. Vedeți anexa 5 a Legii nr. 263/2010.
Mea culpa! Am gresit,promit sa nu se mai intample!Aveti dreptate privind datul cu parerea. Am luat de buna informatia functionarei de la ghiseul casei de pensii pe care am intrebat-o în ce conditii putem depune un dosar de pensionare.Si cum niciodata nu avem acces la informatii complete,aici ma refer la normele de aplicare si regulile interne stabilite de cei care aplica legile,ajungem victime sigure ale sistemului.
ioiiiii.....imi cer scuze:):).....data corecta este 02.03.1962

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sebestyen sebestyen Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? diana lazar diana lazar Buna ziua! Am 57 de ani, vechime 34 de ani. Intrebarea mea este daca am dreptul sa ma pensionez anticipat si in ce conditii. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata fara penalizare AnghelAnaGeorgiana AnghelAnaGeorgiana Buna ziua, Mama mea ( este nascuta in anul 1966, noiembrie ) lucreaza din anul 1984( acelasi loc de munca ), timp de 12 ani a avut grupa a 2a. As vrea sa ... (vezi toată discuția)