Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari :)
Sunt nascuta in 2.03.2014, am 34 ani ani de cotizatie in august.
- am lucrat 8 ani intr-un laborator de analize medicale si stiam ca este gradul 2 de munca
- am lucrat aproximativ 6 ani in terapie intensiva - nu stiu exact datele dar le pot afla :)
- am lucrat in ture de noapte aproximativ 11 ani
- am 3 ani de facultate la zi
- si 5 luni intrerupere in 2008.

Ma intereseaza cand ma pot pensiona cel mai iute cu si fara penalitati.

Va multumesc foarte mult si apreciez efortul dumneavoastra
L
In speta:
- pensionare la limita de virsta dupa luna mai 2024 la virsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 32 ani si 7 luni.

- pensionare anticipata dupa luna mai 2019 la virsta de 57 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani si 7 luni.

- pensionare anticipata partiala dupa luna Mai 2019 la virsta de 57 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 32 ani si 7 luni.

Precizati-ne mai exact perioadele in care v-ati desfasurat activitatea in conditii deosebite sau speciale de munca (grupa de munca)

Cei 34 de ani de stagiu de cotizare cuprind si cei 3 ani de facultate?
Facultatea este la zi sau la f.f.?
intre anii 1980 -1984 am avut ture de noapte
intre anii 1984 aug -1992 mar am lucrat intr-un laborator de analize medicale, la momentul acela stiam ca suntem grupa 2
intre 1992 mar -1999 mar am lucrat in tura de noapte si din acestia 6 ani au fost pe terapie intensiva (ATI)
1999 mar -2006 apr intr-un laborator privat
2007-2010 facultate la zi este cuprinsa in cei 34 de ani de cotizare
multumesc foarte mult:)
luci_h62 a scris:
intre anii 1984 aug -1992 mar am lucrat intr-un laborator de analize medicale, la momentul acela stiam ca suntem grupa 2

Ce înseamnă ”știam că suntem grupa 2”? Perioada în care o persoană lucrează în grupe de muncă este înscrisă în carnetul de muncă sau se dovedește cu adeverință. Există o înscriere în carnetul de muncă în sensul că ați lucrat în grupa II de muncă? Ce profesie aveți acum?