Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata fara penalizare

Pentru o femeie de 59 ani, stagiu de cotizare 38 ani si 9 luni,fara conditii speciale de munca, este posibila pensionarea in acest moment fara penalizare?
Mulțumesc!
Da.
Conditia este sa nu aiba stagiu asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Multumesc. Stagiu asimilat ar insemna somaj si concediu de maternitate? Acestea doua ar insuma 7 luni.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
d) a beneficiat, in perioada 1 aprilie 2001 — 1 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii;
e) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale;
f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;
g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

2. Perioadele de somaj indemnizat sunt stagii de cotizare la pensie, contributia fiind platita de Agentia de Somaj.

3. Concediul de maternitate este stagiu de cotizare la pensie deoarece din indemnizatie se retine contributia pentru pensie.