Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii anaf pentru masini aduse din germania
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii anaf pentru masini aduse din germania

buna ziua, am adus in anul 2009 cateva masini din germania pe care le-am vandut ,am primit de la anaf in decursul anului trecut somatie de plata pentru diferente de inpozit anual de regularizat ,tva,contibutii asigurari sociale de sanatate.mentionezca nu am fost inregistrat ca pfa . cei de la anaf spun ca trbuie sa platesc tva pentru ca am adus masini in valoarede peste 10000 de euro mentionez ca am adus trei masini de 2000 de euro si una de 7000 euro pe rand in decursul anului neavand niciodata 10000 euro.este legal sa mi se calculeze tva si inpozit pe vent.mentionez ca anaf a calculat profitul meu dintre pretul de achizitie din germaia si actul de vanzare din romania nemai punand chetluieli de inmatriculare in romania transport etc.am primit titlu executoriu din partea anaf mentionez ca nu am nimic pe numele meu.ce se poate intampla in cazul acesta si daca pot primi pedeapsa cu inchisoarea in cazul neplatii .va multumesc
Daca nu detineti bunuri in evidenta,creditorul dv poate starui in cererea de executare silita,pe parcursul mai multor ani,in speranta ca fie veti trece pe rol un bun mobil sau imobil sau cont/drepturi salariale
Daca nu veti inregistra pe rolul fiscal bunuri/drepturi salariale,se va comunica aces aspect,creditorul putand declina competenta recuprarii debitului acumulat in favoarea instantei de judecata pentru transformarea debitului in zile/ore munca in folosul comunitatii
datoriile catre anaf se pot prescrie?
In situatia in care creditorul,in termenul legal stabilit de 5 ani nu incheie acte prin care sa solicite suma ,da ,dreptul se prescrie
Greu de crezut ca statul prin reprezentantii financiari locali sa nu desfasoare acte si actiuni pentru recuperare debite
Mai nou,in urma regionalizarii si modificarilor operate la structura ANAF si unitatile locale,evidentele au fost preluate de catre noile structuri ,care au bombardat cu somatii si titluri executorii contribuabilii in evidenta carora au fost inregistrate debite neachitate in termenul stabilit
este legal sa platesc tva la aceste achizitii daca sunt persoana fizica?la ce suma se plateste tva si mentionez ca am cumparat trei masini cu 2000 euro fiecare si una de 7000 euro in decursul unui an de la persone fizice si de la o societate din germania care am platit suma totala cu tva.va multumesc