Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de stramutare, instanța competentã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de stramutare, instanța competentã

Buna ziua,

Am o mare nelamurire. Poate ma ajutati sa inteleg.
Sunt parte intr-un dosar a carei actiune a fost initiata in Oct 2011. In acet moment sunt in situatia de recurs (initiat in Mai 2014). Am depus o cerere de stramutare la Curtea de Apel. Raspunsul a fost ca nu sunt compententi.
Ce legatura are stramutarea cu judecarea procesului??????

Sper ca ma puteti lamuri...

Multumesc
Ok, multumesc pentru raspuns.

Insa am odilema... se va mai judeca iar stramutarea la ICCJ?
Nu, întrucât Înalta Curte de Casație și Justiție s-a mai pronunțat o dată pe cererea de strămutare. Teoretic, vor verifica dacă i-ați mai învestit cu această cerere și vor constata că ați mai făcut-o și că există și soluție.