Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data aplicare modificare nume angajat (divort)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data aplicare modificare nume angajat (divort)

Buna seara,

In urmatoarea situatie: angajat care in 12.06.14 si-a schimbat buletinul (in baza unei sentinte de divort primita in luna mai) si l-a prezentat angajatorului, care poate fi data de aplicare a modificarii numelui (in Revisal): 12.06.14, data primirii buletinului, sau ~20.05.14 (luna primirii sentintei, a.i. sa nu depaseasca 20 zile lucratoare, daca transmiterea in Revisal s-ar face in 17.06.14)?
Dar statul de plata si declaratia 112 pentru luna Mai (salariile platindu-se pe data de 15 ale lunii, luna iunie 15 fiind duminica, data platii=16.06.14) este in regula sa se faca pe numele nou, daca acesta va fi modificat in Revisal in 17.06.14, cu aplicare din 12.06.14?
Deasemenea, actele (cerere, centralizator) pentru restituirea indemnizatiei de concediu medical pot fi facute pe numele nou (modificat), in situatia in care certificatul de CM (pe luna Mai) este pe numele vechi?

Multumesc!
Data instiintarii angajatorului. De la acea data toate documentele se vor intocmi avand in vedere noul nume al salariatului.
Data intervenirii modificarii este data primirii sentintei. De la aceasta data incepe sa curga si termenul de schimbare a C.I. si a celorlalte acte.
Angajatorul va inscrie in documentele sale noul nume al salariatului de la data de la care a fost instiintat de catre acesta, in baza noilor acte de identitate.