Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sancțiune contravenționalã aplicatã de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sancțiune contravenționalã aplicatã de Inspecția Muncii

Am un angajat de două săptămâni care se află în probe.A venit cei de la insp. muncii și m-au sancționat contravențional ( am specificat că se află de 2 săptămâni în probă ) ! Sancțiunea este mare , aș dori un sfat în această speță!
Mulțumesc !
Perioada de proba face parte din durata c.i.m.. Prin urmare, neincheierea c.i.m. constituie contraventie sanctionata cu amenda de 10.000 lei/pers. de catre ITM/Inspectia Muncii.

Este cea mai mare eroare a unui angajator care sustine ca pentru perioada de proba nu trebuie incheiat c.i.m., intrucat perioada de proba este considerata vechime in munca si face parte din durata c.i.m.

Cam greu de dat un sfat in aceasta situatie. Ar fi o solutie cu mici probabilitati de reusita, contestarea in instanta a amenzii primite.