Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnã

Bună ziua,

La firma unde lucrez, avem două angajate care s-au întors din concediu de creştere copil, una în 31 martie 2014 şi una în 9 mai 2014. Întrebarea mea este dacă doamnele au dreptul la concediu de odihnă în acest an.
Vă mulţumesc!
Concediu de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata.
ªi câte zile de concediu se primesc pt o lună lucrată?
Imparti nr. de zile de concediu anuale la 12...
De obicei 21/12 = 1.75
În codul Muncii scrie că durata minimă de concediu de odihnă este de 20 de zile lucrătoare pe an. De ce aţi luat în calcul 21 de zile?
Care este perioada de CO mentionata in c.i.m. incheiat cu acel angajator?

Aceasta durata o impartiti la 12 luni si va da cate zile de CO sunt aferente unei luni lucrate.