avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnã

Bună ziua,

La firma unde lucrez, avem două angajate care s-au întors din concediu de creştere copil, una în 31 martie 2014 şi una în 9 mai 2014. Întrebarea mea este dacă doamnele au dreptul la concediu de odihnă în acest an.
Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:42, 17 Iunie 2014
Concediu de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata.
ªi câte zile de concediu se primesc pt o lună lucrată?
Imparti nr. de zile de concediu anuale la 12...
De obicei 21/12 = 1.75
În codul Muncii scrie că durata minimă de concediu de odihnă este de 20 de zile lucrătoare pe an. De ce aţi luat în calcul 21 de zile?
Care este perioada de CO mentionata in c.i.m. incheiat cu acel angajator?

Aceasta durata o impartiti la 12 luni si va da cate zile de CO sunt aferente unei luni lucrate.

Alte discuții în legătură

Zile concediu de odihna razvantamasanu razvantamasanu Buna tuturor, Am intanit o mica problema zilelea astea la serviciu legat de zilele de concediu ce mi se cuvin. Ca sa fiu direct va spun ca m-am angajat pe ... (vezi toată discuția)
Contract de munca creata3112 creata3112 Buna seara As avea o curiozitate.Este legal sa primesc salariu la 45 zile? adica lucrez de la 01-31 a lunii iulie si pe 15. august incasez salariu pe luna ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza numarul de zile de concediu de odihna pentru angajatii (noi) anului curent? Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt proaspat angajat, din ianuarie 2020. In CIM este mentionat faptul ca am dreptul la 21 de zile de ... (vezi toată discuția)