Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M. pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M. pensionar

Buna ziua!
Am urmatoarea speta:
-un salariat - personal contractual - al unei institutii publice, doreste reangajarea pe acelasi post, dupa momentul deciziei de pensionare.
-salariatul poate cumula pensia cu salariul.

Intrebarea: Institutia publica, poate incheia in conditiile Codului Muncii un contract pe perioada determinata cu respectivul angajat, fara a mai scoate postul la concurs?
Sau trebuie neaparat sa scoata postul la concurs, deoarece conform C.M. contractul inceteaza de drept, iar postul ramane vacant dupa atingerea stagiului de cotizare?

Va multumesc anticipat!
Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz, indiferent de tipul c.i.m. care se doreste a fi incheiat.