Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua,amenda de la jandarmerie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua,amenda de la jandarmerie

Buna ziua,am cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva..Ca sa ma puteti ajuta am sa incerc sa explic cat mai clar si in intregime tot ce sa intamplat
Acum 1 saptamana am fost la un concert organizat in orasul meu,consumasem la un local 2 beri ,odata ajuns la concert dupa 1 ora am simtit nevoia sa ma duc la un w.c in preajma nu find nici un wc public,ecologic, cel putin nu am vazut eu ,s,nu am mai putut rezista si m-am ascuns dupa niste copacei si boscheti si am vrut sa imi fac nevoile(pipilica :D ) plus de asta ca am vazut mai multe persoane facand acelas lucru in aceias zona sau apropiata zonei ,ajuns la locul faptei mam descheiat la fermoar,dar si la curea pentru ca altfel nu puteam cand sa incep treaba din spate a venit un jandarm si ma chemat sa vin cu el spre masina,sa indepartat putin,eu ma incheiam la pantaloni dupa care vine alt jandarm si imi spune sa vin la el,dupa ce m-am incheiat m-am indreptat spre ei,spunand ca au dovada mau filmat,aratand o camera in mana,dupa care m=-au condus la duba jandarmeriei unde am fost legitimat,am dat toate datele cerute ,pentru ca nu aveam buletinul la mine si au inceput sa imi scrie un proces verbal,intre timp prietenul cu care eram a vazut si a venit spre dupa jandarmeriei unde eram dar pastrase distanta,vorbeam de la distanta cu prietenul meu care ma intrebase ce sa intamplat si iam spus ca vor sa imi dea amenda in timpul ala jandarmii care erau au inceput sa tipe la prietenul meu ca daca nu pleaca de acolo imi dau amenda maxima,desi el era la vro 6-10 metri de noi,pentru ca jandarmii tot amenintau ca imi dau amenda maxima daca nu pleaca iam spus prietenului sa plece,unul dintre jandarmi completa procesul verbal,in timpul ala eram in afara masinii cu inca 3 jandarmi,dupa vreo 5 minute revine prietenul meu si le cere voie jandarmilor daca se poate apropia,iau dat voie sa se apropie putin,in timpul ala am fost intrebat de ce ma duceam acolo sa urinez si le-am vorbit frumos ca nu ma mai puteam abtine si desi am cautat un wc- ecologic nu am gasit.in timpul ala prietenul meu vorbea cu unul dintre cei 3 jandarmi aflati in afara dubei si l-a intrebat de ce imi da amenda,iar jandarmul a afirmat ca vroiau sa imi dea avertisment dar cand au vazut ca sunt taiat pe mana (am niste taieturi pe mana de cand aveam 14-15 ani,m-am taiat in urma unor certuri de familie,mentionez ca acum am 26 ani),au afirmat ca imi dau amenda sa sunt taiat pe maini,ca sunt smecher,golan.in timp ce completa procesul verbal am sunat pe cineva sa mi se dea un sfat in momentul cand am scos telefonul am fost amentat sa bag telefonul in buzunar,ca nu am voie sa sun pe nimeni,intr-un final am vorbit cu acea persoana si mi-a spus sa trec la observatii/obiectii in procesul verbal ca nu existau toalete publice/ecologice in zona si nu mai stiu ce.jandarmul care completa procesul verbam a spus ca eu nu am voie sa scriu nimic,nici o mentiune/obiectiune,si nu am vrut sa semnez procesul verbal,dupa cateva minunte in care eu am insistat cu ideea ca vreau sa se consemneze in procesul verbal ceva,jandarmul a spus ca bine sa ii zic ce vreau sa scriu si scrie el,,am refuzat zicand ca vreau sa scriu eu sau cel putin sa vad ca scrie,(mentionez ca in tot acest timp eram pe o bordura foarte inalta un fel de platforma) moment in care am vrut sa ma apropii de masina am coborat de pe acea platforma am fost bruscat chiar tras foarte tare in spate si impins de unul dintre jandarmi,dupa care cel care a completat procesul verbal a spus "nu semna "si a trantit usa dubei si ceilalti mi-au spus sa plec.ceea ce am si facut.dupa cateva zile sa prezentat cineva de la unitatea militara la usa si a lasat cuiva din familie un plic in care era procesul verbal...din procesul verbal nu prea inteleg nimic decat ca am fost sanctionat dupa Legea nr. 61/1991,am fost depistat in spatiul verde etc...iar mai jos "contravenientul refuza sa semneze fapt atestat de martorul M .... I..... "etc seria si adresa martorului ...si "contravenientul a luat la cunostinta de procesul verbal dar refuza sa semneze ,mentioneaza(sau mentionand) ca ...(nu inteleg ce mai scrie) .semnat de agent ...semnat si de martor.Acum ma gandesc ca nu era nimeni cu noi decat cei 4 jandarmi,eu ...si dupa ceva timp la mica distanta aparuse si prietenul meu,deci ce martor au?Amenda nu e chiar mare ,200 Ron,dar de ce sa o platesc ?pentru ca am facut niste greseli,taieturile acum 10 ani?Am vorbit frumos cu ei,mentionez ca prietenul meu mi-a spus ca acel jandarm ia spus ca imi da amenda pentru ca is taiat pe maini dupa ce am plecat de la duba.Am scris mult si poate degeaba ,poate am scris dezordonat si nu se intelege mai nimic,dar daca vreti sa ma ajutati si nu ati intelegi ma puteti intreba.Multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.
Nu stiu daca o sa primiti vreun sfat. Din ce am inteles eu, dvs. ati primit o amenda contraventionala in valoare de 200 lei pentru urinare pe spatiu public. Amenda este corecta, atat se primeste pentru asa ceva, daca nu chiar mai mult. Stiti si dvs. ca acest lucru este o contraventie, chiar daca nu exista W.C.-uri publice intr-o zona de 800 km patrati.

Daca considerati ca ati fost nedreptatit, puteti face o plangere la procesul verbal in termen de 15 zile (?).

PS: in legatura cu acele taieturi, sunt sigur ca nu ati inteles bine sau alta era discutia. Posibil sa fi fost sub influenta bauturilor alcoolice in momentul respectiv si sa aveti o realitate gresita. In orice caz, amenda nu este pentru taieturi.
PPS: daca viitoare semnati procesele verbale. Daca semnati un proces verbal asta nu inseamna ca va asumati vina, ci doar recunoasteti intocmirea acestuia.
CryTeK, utilizator
piulian a scris:
Acum 1 saptamana am fost la un concert organizat in orasul meu,consumasem la un local 2 beri , ..

Aveti doua posibilitati:
1) Sa va recunoasteti vina si totodata sa solicitati instantei incadrarea sanctiunii la avertisment (dat fiind caracterul neintentionat si motivele temeinice avute, plus neinstalarea de toalete publice de catre organizatorii concertului).
2) Sa va indreptati in regres catre organizatorii concertului si catre Primaria care le-a dat autorizatie de concert, fara amplasarea de toalete publice mobile necesare la astfel de concerte.
Eu as merge pe prima varianta. Aveti grija sa contestati PV in termenul legal inscris pe el.
Bafta!
trandafir2, moderator
Nu am spus ca amenda mi sa dat pentru taieturi,ci pentru urinat in public ,ceea ce nu am facut,nu apucasem pentru ca venise jandarmii.si prietenul meu a inteles foarte clar cand a spus unul dintre jandarmi ca au vrut sa imi dea avertisment dar cand au vazut ca sunt taiat pe maini mi-au dat amenda.Plus ca nu aveam o realitate gresita,stiam foarte bine ce se petrece in jurul meu.
Cu aceasta amenda ce se intampla daca nu o platesc?ajunge la fisc,se prescrie dupa ceva timp,creste odata cu timpul?Si in legatura cu acel martor care nu era prezent? ...Va multumesc inca odata.
Daca nu contestati amenda si ajunge la fisc sunt doua posibilitati: ori fiscul va executa la un moment dat, ori nu se intampla nimic iar cand aveti nevoie de vreo hartie de la ei va conditioneaza eliberarea de plata amenzilor din folul fiscal. Dar eu zic sa contestati la judecatorie si o sa v-o transforme in avertisment.