Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... solutie curtea suprema
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

solutie curtea suprema

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca exista vreo cale de atac care sa anuleze solutia data de curtea suprema, prin care inculpatul este conmandat la 2 ani de inchisoare cu executare. Adica daca se face contestatie sau revizuire dosar, exista posibilitatea ca in cazul in care procesul se reia sa fie anulata decizia de a se face inchisoare?
Va multumesc anticipat!
Daca situatia dvs. se incadreaza in conditiile de contestatie ori revizuire, puteti apela la calea extraordinara de atac. Referitor la desfiintarea hotararii atacate, trebuie sa stiti ca anul trecut, conform raportului CSM, privind starea justitiei, indicele de desfiintare raportat la totalul de cauze solutionate, a fost de 7% la nivelul Curtilor de Apel si de 11% in privinta recursurilor solutionate de ICCJ. Avand in vedere procentele respective, aveti un punct de referinta in privinta anularii deciziei respective.

Art. 426 - Cazurile de contestatie in anulare
Impotriva hotararilor penale definitive se poate face contestatie in anulare in urmatoarele cazuri:
a) cand judecata in apel a avut loc fara citarea legala a unei parti sau când, desi legal citata, a fost in imposibilitate de a se prezenta si de a instiinta instanta despre aceasta imposibilitate;
b) cand inculpatul a fost condamnat, desi existau probe cu privire la o cauza de incetare a procesului penal;
c) cand hotararea a fost pronuntata de alt complet decat cel care a luat parte la dezbaterea pe fond a procesului;
d) cand instanta nu a fost compusa potrivit legii ori a existat un caz de incompatibilitate;
e) cand judecata a avut loc fara participarea procurorului sau a inculpatului, cand aceasta era obligatorie, potrivit legii;
f) cand judecata a avut loc in lipsa avocatului, cand asistenta juridica a inculpatului era obligatorie, potrivit legii;
g) cand de judecata nu a fost publica, in afara de cazurile cand legea prevede altfel;
h) cand instanta nu a procedat la audierea inculpatului prezent, daca audierea era legal posibila;
i) cand impotriva unei persoane s-au pronuntat doua hotarari definitive pentru aceeaşi fapta.

Art. 453 -Cazurile de revizuire
(1) Revizuirea hotararilor judecatoresti definitive, cu privire la latura penala, poate fi ceruta cand:
a) s-au descoperit fapte sau imprejurari ce nu au fost cunoscute la solutionarea cauzei si care dovedesc netemeinicia hotararii pronuntate in cauza;
b) hotararea a carei revizuire se cere s-a intemeiat pe declaratia unui martor, opinia unui expert sau pe situatiile invederate de un interpret, care a savarsit infractiunea de marturie mincinoasa in cauza a carei revizuire se cere, influentand astfel solutia pronuntata;
c) un inscris care a servit ca temei al hotararii a carei revizuire se cere a fost declarat fals in cursul judecatii sau dupa pronuntarea hotararii, imprejurare care a influentat solutia pronuntata in cauza;
d) un membru al completului de judecata, procurorul ori persoana care a efectuat acte de urmarire penala a comis o infractiune in legatura cu cauza a carei revizuire se cere, imprejurare care a influentat solutia pronuntata in cauza;
e) cand doua sau mai multe hotarari judecatoresti definitive nu se pot concilia;
f) hotararea s-a intemeiat pe o prevedere legala ce a fost declarata neconstitutionala dupa ce hotararea a devenit definitiva, in situatia in care consecintele incalcarii dispozitiei constitutionale continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate.
(2) Revizuirea hotararilor judecatoresti penale definitive, exclusiv cu privire la latura civila, poate fi ceruta numai in fata instantei civile, potrivit Codului de procedura civila.
(3) Cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi f) pot fi invocate ca motive de revizuire numai in favoarea persoanei condamnate sau a celei fata de care s-a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei.
(4) Cazul prevazut la alin. (1) lit. a) constituie motiv de revizuire daca pe baza faptelor sau imprejurarilor noi se poate dovedi netemeinicia hotararii de condamnare, de renuntare la aplicarea pedepsei, de amanare a aplicarii pedepsei ori de incetare a procesului penal, iar cazurile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) şi f) constituie motive de revizuire daca au dus la pronuntarea unei hotarari nelegale sau netemeinice.
(5) In cazul prevazut la alin. (1) lit. e), toate hotararile care nu se pot concilia sunt supuse revizuirii.

Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Posibilitatea exista doar daca va incadrati cererea strict le dispozitiile legale sus mentionate.
Daca nu va incadrati se va respinge.
Curtea Suprema se numeste instanta din Republica Moldova sau cea din SUA. In Romania se numeste ICCJ.