Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM-concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM-concediu fara plata

In cazul in care un angajat doreste concediu fara plata o luna de zile pentru studii, e obligatorie suspendarea CIM-ului?
Codul muncii prevede:

ART. 54
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Concluzia: nu e obligatoriu sa se faca suspendarea CIM, dar acest lucru ar trebui prevazut in CCM sau regulamentul intern al firmei.
Daca nu e prevazut in regulament sau cim nicio procedura, se suspenda obligatoriu?
Nu se suspenda c.i.m. in mod obligatoriu in cazul acordarii unui CFP.

Codul Muncii se exprima destul de clar in aceasta privinta ... poate fi suspendat ...
Cine decide daca se suspenda sau nu? Am dreptul sa cer explicit sa nu se suspende?

Daca nu se suspenda, ce presupune in concret asta? Trebuie platite taxe de catre angajator si pentru perioada de CFP?

Daca nu exista "acordul partilor" (care, apropo, ce inseamna? ceva semnat?), inseamna ca nu se poate suspenda?
josette2014, utilizator
Legea spune cu acordul partilor.