avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600 PFA

Ma puteti ajuta va rog, cu urmatoarele intrebari?

1. Acum mi-am infiintat PFA-ul. De cand sunt obligat sa depun si declaratia 600? Daca o depun peste 3 luni de exemplu, voi plati si pe aceste trei luni din urma?

2. Daca in declaratia 220 trec de exemplu 3500 lei la venit brut, in declaratia 600 pot trece 805 lei, astfel incat suma pe care sa o platesc lunar pentru pensie sa fie 250 lei?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:13, 21 Iunie 2014
Buna ziua!
1. In general declaratia 600 se depune din momentul infiintarii pfa-ului. Dar daca sunteti si salariat/pensionar nu datorati contributia de cas.
In functie de sistemul de impunere ales, daca venitul (lunar) pe care l-ati declarat in declaratia 220 este mai mare decat 804 lei, trebuie sa depuneti declaratia 600.
Contributia la cas se plateste din momentul declararii acestuia.
2. In declaratia 600 puteti trece venitul pe care il doriti, dar sa se incadreze intre 804 lei si 11490 lei.- art.296^22 din CF.
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
Elis Ismail, Contabil
D600 o depuneti in maxim 15 zile de la infiintare, odata cu D220. Daca nu o depuneti si va descopera acele cateva luni in care nu ati platit contributie la pensie, va pun sa platiti din urma si cu penalitati.
Venitul estimat din declaratia 220 e ceva si venitul lunar asigurat din declaratia 600 e altceva. Poate diferi pentru ca el de fapt nici nu trebuie sa fie sub 804 lei in acest an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 utilizator5555 utilizator5555 Buna ziua, Un PFA infiintat in 2009, in sistem real, dar in toata perioada a fost si angajat cu contract de munca in alta parte. Pana acum nu a depus ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 pensie de stat Lentian Lentian Buna ziua, Am un cabinet de mediere deschis in iulie 2013 Am incheiat anul cu pierdere si pentru anul 2014 venitul net anual estimat raportat la cele 12 luni ... (vezi toată discuția)