Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drept de semnatura asociat unic srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drept de semnatura asociat unic srl

Buna ziua,

Eu sunt asociat unic la o societate comerciala, dar am desemnat in calitate de administrator o alta persoana. Eu mai pot reprezenta societatea in relatiile cu tertii? Spre exemplu pot semna contracte comerciale? Mai am drept de semnatura asupra operatiunilor bancare? Multumesc
Reprezentarea si angajarea societatii se face doar de catre administrator.
Asociatii neadministratori nu pot reprezenta societatea.

Daca un asociat neadministrator va face acte specifice de administrare, arogindu-si DE FACTO functia de administrator, va fi raspunzator pentru faptele sale si prejudiciile cauzate societatii.