Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal distrugere

Buna ziua, am sa expun urmatoarea problema: vecinii mei tigani au casa la hotar cu a mea eu am 10 cm diferenta fata de a lor pentru ca au vrut sa isi reconstruiasca o camera in vecinatate au daramat si vor sa intre in curtea mea sa lipesca casa fara sa isi faca zid a mea drept urmare mi-au distrus izolatia casei si s-au lipit cu un stalp in curtea mea de casa mea. Am sunat politia care a spus ca face dosar penal de distrugere, ni s-au luat declaratii ca sa ajungem totusi la intelegere vecinul s-a angajat ca isi face zid si repara daunele insa acesta urmeaza cursul constructiei fara tina cont de declaratia data. In urma unei a doua vizite la politie mi s-a spus ca pot face demersul de a continua cu dosarul penal. Va rog sa imi explicati ce demersuri trebuie sa fac in continuare pt a-mi recupera daunele deoarece nu ma pot intelege cu cele care le-a cauzat, As vrea sa stiu care sunt toate demersurile inclusiv de a-l actiona in judecata. Multumesc!
Daca mergeti in continuare cu plangerea penala, va constituiti parte civila cu indicarea naturii şi a întinderii pretenţiilor, a motivelor şi a probelor pe care va întemeiati.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
ce demersuri trebuie sa fac in continuare pt a-mi recupera daunele

Initial pentru evaluarea prejudiciul cauzat-este necesar sa realizati expertiza tehnica,ulterior promovati actiune in instanta