avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum vinzi cu legea 17/2014
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum vinzi cu legea 17/2014

Cum poti vinde daca ai un antecontract sub semnatura privata semnat cu mult inainte de intrare in viogoare a legii 17/2014?
Cel mai recent răspuns: mihaela2506 , utilizator 13:03, 20 Iunie 2014
doar cu respectarea prevederilor legii (oferta afisata...), pentru ca exceptiile din lege (antecontractul) se refera numai la actele autentice, nu cele sub semnatura privata.
dar contractul este semnat in 1992, banii sunt luati ,vanzatorul este decedat, iar mostenitorii nu mai vor să vanda. cred ca legea are multe lipsuri.
Ultima modificare: Vineri, 20 Iunie 2014
mihaela2506, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este valabila vanzarea unui teren cu " chitanta de mana"? alan_ar06@yahoo.com alan_ar06@yahoo.com ====================================================== Buna, Daca vinzarea unui teren agricol sa facut numai cu o hirtie de mina [fara acte notariale] iar cel ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren extravilan legea 17/2014 annanica7 annanica7 Cum se indepliniste procedura legii 17/2014 daca am inchieiat antecontract de vanzare-cumparare autentic in urma cu mai multi ani, dar unul din coproprietari ... (vezi toată discuția)
Urgent un raspuns legea 17/2014 privind vanzarea cumpararea teren extravilan andr_georgi andr_georgi Am un caz in care am incheiat un antecontract de vanzare cumparare teren extravila pe care l-am si inscris in cartea funciara inainte de adoptarea ... (vezi toată discuția)