Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura fiscala

buna ziua o intrebare in data de 31.05 am cumparat ceva in valoare de 3000 lei care ar trebui decontata si am aflat ca ne trebuie si factura fiscala ca sa o deconteze cei de la magazin spun ca nu se mai poate face nimic si nu vor sa ne faca factura imi puteti spune daca se mai poate face ceva pentru ca avem nevoie sa ni se deconteze...va multumesc
Sunt obligati sa va emita document contabil justificativ. Amenintati-i ca veti trimite garda financiara pentru a-I sanctiona pentru evaziune fiscala. Ceea ce fac este ilegal.
problema e alta ca in momentul acela nu am stiut ce si cum ...si factura trebuie facuta pe firma unde lucreaza sotul... dar ei imi spun ca nu pot sa imi dea ca e alta data pe bon adica 31 si ca trebuia emisa factura si bonul in acelasi timp nu stiu ce si cum dar se incapataneaza si spun ca nu se mai poate face nimic si chear avem nevoie sa ni se deconteze suma respectiva doar bon fiscal si garantie ne-au dat atunci
mimzy, utilizator
In data de 20 iunie nu se poate emite factura fiscala cu data de 31 mai.
Din postarea dumneavoastra se intelege ca este un magazin de vanzare cu amanuntul. Acesta trebuia sa va elibereze bon fiscal, si numai in masura in care solicitati erau obligati sa va emita factura fiscala. In cazul vanzarilor cu amanuntul ,veniturile se inregistreaza in evidenta contabila pe baza bonurilr emise de casele de marcat electronice fiscale. Daca vi
s-a eliberat bon fiscal nu poate fi vorba de nici o evaziune fiscala.
Din pacate pentru dumneavoastra, cei de la magazin au dreptate.
multumesc pt raspuns dar asta intrebam daca chear nu se mai poate face nimic... nu poate anula bonul si face altul impreuna cu factura sau ceva de genu asta....ca pe de alta parte mi se pare ca nu vor sa mai faca ceva nu ca nu pot